Zakup nowego mieszkania krok po kroku

Zakup nowego mieszkania krok po kroku

Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami. Kupno nowego mieszkania wymaga od inwestora przejścia przez pewną procedurę, której częścią jest między innymi podpisanie umowy deweloperskiej. Sprawdź, jak wygląda taki proces krok po kroku. Zakup nowego mieszkania w 6 najważniejszych krokach Zakup mieszkania od dewelopera to proces złożony z kilku etapów, które są niezbędne do realizacji transakcji … Continued

Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami. Kupno nowego mieszkania wymaga od inwestora przejścia przez pewną procedurę, której częścią jest między innymi podpisanie umowy deweloperskiej. Sprawdź, jak wygląda taki proces krok po kroku.

Zakup nowego mieszkania w 6 najważniejszych krokach

Zakup mieszkania od dewelopera to proces złożony z kilku etapów, które są niezbędne do realizacji transakcji zgodnie z prawem oraz zachowania bezpieczeństwa inwestycji. Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Podpowiadamy.

Wybór mieszkania z rynku pierwotnego

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie wymarzonej inwestycji deweloperskiej. Najważniejsze kryteria, które biorą pod uwagę przyszli inwestorzy, to metraż, lokalizacja i rozkład. W grę wchodzą też szczegółowe preferencje, m.in. dotyczące stylu mieszkania. Nie bez znaczenia jest również planowana data zakończenia inwestycji, gdy nieruchomość jest jeszcze w budowie. Poszukiwania najlepiej rozpocząć od porównania przynajmniej kilku ofert z popularnych serwisów ogłoszeniowych. Warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zajmują się inwestycjami na rynku nieruchomości i zapewnią fachowe wsparcie.

Umowa rezerwacyjna

Jeżeli zakup mieszkania od dewelopera mamy zamiar sfinansować z kredytu, konieczne jest podpisanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej. Jest to umowa przedwstępna sprzedaży. Taka umowa powinna zawierać zapis, który daje inwestorowi prawo do odstąpienia od umowy w przypadku otrzymania negatywnej decyzji banku po złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny. Należy jednak zwrócić uwagę, że podpisanie tego rodzaju umowy najczęściej wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty rezerwacyjnej, zwykle w formie zadatku, czyli opłaty bezzwrotnej w razie rezygnacji z ostatecznego zakupu mieszkania.

Ważne! Ten etap można pominąć i przejść od razu do podpisania umowy deweloperskiej, kiedy dysponujemy odpowiednią kwotą i jesteśmy w 100% zdecydowani na zakup konkretnego mieszkania.

Zakup nowego mieszkania od dewelopera

Umowa deweloperska

Kolejnym krokiem jest podpisanie dokumentu, jakim jest umowa deweloperska. Deweloper przygotowuje projekt takiej umowy, która następnie podpisywana jest u notariusza. Zgodnie z ustawą deweloperską, koszty notarialne dzielone są po połowie na dewelopera oraz nabywców.

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera

Jeżeli wszystkie wyżej wymienione formalności mamy już za sobą, pozostaje odbiór mieszkania. Przeważnie w tej sytuacji inwestorom towarzyszą duże emocje, związane z tym, że ich marzenie o posiadaniu mieszkania wreszcie się spełnia. Warto jednak zachować zimną krew. Przed podpisaniem odbioru należy bardzo dokładnie sprawdzić czy mieszkanie jest wykończone zgodnie z tekstem podpisanej umowy i sztuką budowlaną, nie ma usterek i wad. Najlepiej zatrudnić fachowca, który oceni stan mieszkania i łatwo wykryje ewentualne mankamenty. Wszystkie nieprawidłowości powinny być spisane w protokole zdawczo-odbiorczym. Deweloper będzie zobowiązany do dokonania poprawek. W razie większych usterek być może trzeba będzie poczekać z odbiorem kluczy, aby umożliwić deweloperowi pracę i uchronić się przed dodatkowymi kosztami remontu.

Umowa przenosząca własność i przekazanie kluczy

Pozytywny odbiór techniczny mieszkania oznacza dla inwestorów odbiór kluczy, co następuje po podpisaniu umowy przenoszącej własność. To już ostatni etap procesu zakupu nowego mieszkania. Za jej sprawą inwestor staje się ostatecznie właścicielem danej nieruchomości. Po jej zawarciu dla mieszkania zakładana jest nowa księga wieczysta, a nabywca zostaje do niej wpisany jako obecny właściciel mieszkania.