Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej. Spis treści: […]

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej.

Spis treści:

Gdzie szukać informacji o licytacjach komorniczych?

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej musi oczywiście być poprzedzony etapem poszukiwań odpowiedniej nieruchomości. Ogłoszenia o licytacjach publikowane są w lokalnej prasie z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Można także dowiedzieć się o nich w sądach lub urzędach działających na danym obszarze. Na szczęście to nie jedyna droga i można również znaleźć ogłoszenia o licytacjach w internecie. Istnieją nawet portale, które wyspecjalizowały się w publikowaniu tego typu informacji, agregując dane z całej Polski.

Z ogłoszenia powinniśmy dowiedzieć się nie tylko o dacie i miejscu samej licytacji, ale także o tym, kiedy możliwe jest dokonanie oględzin danej nieruchomości, ile wynosi cena wywoławcza oraz wadium. Niestety nie zawsze znajdziemy w ogłoszeniu zdjęcia nieruchomości.

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej – czy to zawsze okazja?

Panuje przekonanie, że na licytacjach komorniczych można kupić nieruchomości za bezcen. Nie do końca jest to prawda. Nieruchomość musi zostać poddana wycenie, a cena wywoławcza stanowi ¾ wartości danego mieszkania, domu czy działki. Dopiero w sytuacji, gdy zabraknie chętnych na zakup, przeprowadzana jest druga licytacja, gdzie cenę wywoławczą obniża się do poziomu ⅔ wartości. Jeśli przedmiotem licytacji jest atrakcyjna nieruchomość, na którą jest dużo chętnych, może wręcz dojść do sytuacji, gdzie zakup mieszkania z licytacji komorniczej będzie wiązał się z koniecznością zapłaty niemal pełnej wartości rynkowej.

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt

Nie każdy, kto przystępuje do licytacji komorniczej, dysponuje odpowiednio dużą ilością gotówki, aby móc pokryć całą cenę nieruchomości. Wówczas pozostaje mu nadzieja, że bank zdąży udzielić mu kredytu. Niestety zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt wymaga wyjątkowo dobrej organizacji przy załatwianiu wszystkich formalności. Zwycięzca licytacji ma bowiem zaledwie 14 dni na wpłacenie pełnej kwoty, a to może być za mało na dopełnienie wszystkich formalności. Oczywiście przed samym przystąpieniem do licytacji mieszkania potencjalny kredytobiorca może wystąpić do banku o promesę, ale to i tak nie gwarantuje sukcesu całej operacji. Warto wiedzieć także, że niektóre banki w ogóle nie chcą angażować się w zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt, a inne wymagają z kolei wyższego wkładu własnego niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.

Niechciani lokatorzy

Zdarzają się też takie sytuacje, gdzie dochodzi do kupna mieszkania z licytacji komorniczej z lokatorem. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy dana osoba posiada prawo dożywocia związane z daną nieruchomością. W takim przypadku jej eksmisja możliwa jest tylko pod warunkiem, że zapewnimy jej lokal zastępczy.

Podsumowanie

Kupno nieruchomości z licytacji komorniczej faktycznie może stanowić dobrą okazję, ale wcale nie musi tak być. Szczególnie trudny do przeprowadzenia może być zakup mieszkania z licytacji komorniczej na kredyt. Ważne, aby dobrze zapoznać się z przedmiotem licytacji i nie starać się wygrać licytacji za wszelką cenę. Z kolei kupno mieszkania z licytacji komorniczej z lokatorem może uniemożliwić nam swobodne dysponowanie nieruchomością i narazić nas na ciągnące się przez lata problemy z eksmisją.

Przeczytaj, również: Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Jak szybko sprzedać mieszkanie w 5 krokach?

Chcąc sprzedać mieszkanie mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości lub zrobić to sami. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne, ale wiąże się dodatkowym kosztem w postaci prowizji dla agenta. Możesz spróbować też sprzedaży na własną rękę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jak samodzielnie sprzedać mieszkanie. Jak szybko […]

Czytaj więcej →

Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Z zakupem mieszkania, jako jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu, wiąże się wiele pytań. Konsekwencje nietrafionych decyzji mogą ciągnąć się za nami latami, dlatego, zamiast wierzyć sprzedającemu na słowo, lepiej dobrze się przygotować i samemu zweryfikować stan faktyczny nieruchomości. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedzieć, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania. Spis treści: 1. […]

Czytaj więcej →

Najemca nie płaci za mieszkanie. 4 wskazówki, co zrobić?

Ceny wynajmu mieszkań są coraz większe, co oznacza lepszy zysk dla właścicieli nieruchomości. Wynajem to dodatkowy dochód, który jednak czasami stoi pod znakiem zapytania. Wynajem to zarówno zysk, jak też ryzyko, że najemca nie będzie płacił czynszu. Jak możesz tego uniknąć i co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie? Spis treści: Najemca nie płaci […]

Czytaj więcej →