Wycena nieruchomości. Jak ocenić wartość mieszkania?

Wycena nieruchomości. Jak ocenić wartość mieszkania?

W procesie kupna i sprzedaży mieszkania, domu lub jakiejkolwiek innej nieruchomości kluczowym punktem jest zwykle kwestia ekonomiczna. Jest to na tyle ważny element transakcji, że często decyduje o powodzeniu lub niepowodzeniu całej operacji zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Stąd tak ważna jest dobra wycena nieruchomości w celu prawidłowego ustalenia jej wartości. Jak jej dokonać i […]

W procesie kupna i sprzedaży mieszkania, domu lub jakiejkolwiek innej nieruchomości kluczowym punktem jest zwykle kwestia ekonomiczna. Jest to na tyle ważny element transakcji, że często decyduje o powodzeniu lub niepowodzeniu całej operacji zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Stąd tak ważna jest dobra wycena nieruchomości w celu prawidłowego ustalenia jej wartości. Jak jej dokonać i co ona uwzględnia?

Spis treści:

Jak wygląda wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości jest dokumentem podpisanym przez kompetentnego profesjonalistę, a jej celem jest uzasadnione ustalenie wartości handlowej aktywów w konkretnym momencie. Inaczej mówiąc wycena mieszkania to ustalenie, jaka cena będzie odpowiednia, aby właściciel mógł sprzedać lokal bez strat, w korzystnej dla siebie kwocie.

Szacowanie wartości nieruchomości uwzględnia niezbędne, wcześniej ustalone kryteria oraz adekwatną do proponowanego celu metodologię. Specjaliści, którzy mogą dokonywać wyceny majątku, często różnią się w zależności od rodzaju wycenianej nieruchomości. Rzeczoznawcy, oprócz znajomości rynku nieruchomości, a także wiedzy na temat wszystkich przepisów obowiązujących w momencie zlecenia, muszą posiadać kwalifikacje, które potwierdzają posiadanie doświadczenia w budownictwie. Zwykle ten, kto zajmuje się wyceną mieszkania, ma tytuł architekta lub technika.

Zastanawiasz się, jak długo trwa wycena nieruchomości? Tak naprawdę zależy to w dużej mierze od specyfiki i stanu danej nieruchomości. Wizja pustego lokalu może zająć kilkanaście minut, ale już wycena mieszkania z wyposażeniem wnętrza może potrwać nawet kilka godzin. Zakończenie całej procedury pod względem formalnym zazwyczaj zajmuje ok. 7-10 dni.

Wycena nieruchomości

Jak wycenić mieszkanie?

Jeśli nie wiesz, jak ocenić wartość mieszkania, musisz zdawać sobie sprawę, że istnieje wiele zmiennych, które określają cenę rynkową lokalu. Można mówić o szeregu czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas szacowania wartości nieruchomości. Najważniejsze z nich to:

  • Lokalizacja – wiadomo, że zarówno w miastach, jak i miasteczkach są obszary, gdzie ceny nieruchomości są wyższe. Tak jest w przypadku obszarów śródmiejskich w przeciwieństwie do dzielnic podmiejskich lub obszarów przemysłowych, które mają zwykle niższą wartość.
  • Wielkość – z reguły mieszkanie o większej powierzchni będzie miało wyższą cenę niż lokal o podobnych cechach i mniejszym metrażu.
  • Stan fizyczny – gdy mowa o tym, jak wycenić nieruchomość, należy pamiętać, że im nowsze mieszkanie, tym jego cena będzie wyższa.
  • Cechy konstrukcyjne – materiały, z których wykonana jest nieruchomość oraz ich jakość będą miały również wpływ na jej wartość. Posiadanie wysokiej jakości urządzeń oznacza większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko w zakresie nakładów na ich konserwację.
  • Sąsiadujące i pobliskie nieruchomości – istotne będzie wszystko, co znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania.

Niewątpliwie najważniejszą rzeczą dla ustalenia wartości mieszkania są jego cechy charakterystyczne, ale nie można zapominać, że ogólny stan gospodarki również będzie brany pod uwagę.

Czy wycena mieszkania jest ceną ostateczną?

Wycena nieruchomości traktowana jest jako wartość referencyjna, której nie musisz się ściśle trzymać. Może być dość zbliżona do rzeczywistości rynkowej, jednak niejednokrotnie właściciele nieruchomości biorą pod uwagę także inne czynniki zewnętrzne. Może chodzić np. o wartość sentymentalną mieszkania lub potrzebę szybkiego zdobycia gotówki.

Nie mniej ważne jest, aby przeprowadzić wycenę nie tylko z punktu widzenia sprzedawcy, ale także i kupującego. Jest to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, czy koszty zakupu mieszkania wystawionego na sprzedaż opiewają na rozsądną cenę. Jego wycena daje możliwość negocjacji i ostatecznie jest to najlepszy sposób dla obu stron, aby osiągnąć jak najlepsze porozumienie.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Kiedy zwraca się mieszkanie na wynajem? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jedną z bardziej popularnych form lokaty kapitału jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Uznaje się, że jest to wciąż jedna z bezpieczniejszych metod inwestowania, która przynosi w perspektywie czasu pewne dochody. Popularność tego typu inwestycji rosła wraz z utrzymywaniem się niskiego poziomu oprocentowania lokat bankowych, kiedy to lokowane środki nie przynosiły w znaczących zysków i […]

Czytaj więcej →

Flipy na rynku nieruchomości. Co to takiego?

W ostatnich latach coraz więcej osób dysponujących pokaźnymi środkami decyduje się na tak zwane flipy nieruchomości. Co to takiego i jak w łatwy sposób zarobić na kupnie mieszkania? Spis treści: Co to jest flip mieszkania? Jak zarobić na flipie? Flipy na rynku nieruchomości — podsumowanie Co to jest flip mieszkania? Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, […]

Czytaj więcej →

Mieszkanie w kamienicy — czy warto w nie inwestować?

Zastanawiasz się, czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja? Urokliwa architektura, dogodna lokalizacja i wnętrza przepełnione duchem historii często toczą walkę z atrakcyjnym stylem nowego budownictwa osiedli mieszkaniowych. Co więc wybrać i czy warto kupić mieszkanie w kamienicy? Mieszkania w kamienicy są atrakcyjne głównie dla miłośników historycznego klimatu i tych, którzy szukają lokum idealnego na […]

Czytaj więcej →