Wkład własny na mieszkanie – fakty i mity

Wkład własny na mieszkanie – fakty i mity

Osoby ubiegające się o kredyt na mieszkanie muszą liczyć się z koniecznością zebrania wkładu własnego. Sprawdź, czym jest wkład własny do kredytu na mieszkanie oraz w jakiej wysokości oraz w jakich formach obowiązuje. Kredyt hipoteczny a wkład własny Wkład własny do kredytu na mieszkanie to kapitał, który musimy mieć, aby wnioskować o kredyt hipoteczny. Kredyt … Continued

Osoby ubiegające się o kredyt na mieszkanie muszą liczyć się z koniecznością zebrania wkładu własnego. Sprawdź, czym jest wkład własny do kredytu na mieszkanie oraz w jakiej wysokości oraz w jakich formach obowiązuje.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Wkład własny do kredytu na mieszkanie to kapitał, który musimy mieć, aby wnioskować o kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny nie może być obecnie udzielany bez niego. Na mocy Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny banki wymagają 20% wkładu własnego. Instytucje bankowe mogą jednak zmniejszyć wymagany wkład do 10% pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.

Wkład własny na mieszkanie nie musi być gotówką – FAKT

Obowiązujący aktualnie wkład własny na mieszkanie może dla niektórych być przeszkodą przy ubieganiu się o kredyt. Zaraz po braku zdolności kredytowej właśnie wkład własny jest kolejnym czynnikiem ograniczającym możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. W dobie rosnących cen nieruchomości nawet 10% wkładu własnego oznacza pokaźną sumę, którą coraz trudniej uzbierać. Co jeśli nie dysponujemy sumą na pokrycie minimalnego wkładu własnego?

Gotówka nie jest jedyną dopuszczalną opcją. Wkładem własnym do kredytu na mieszkanie może być także inna nieruchomość lub ziemia, którą dysponuje potencjalny kredytobiorca. Jaki wkład własny na mieszkanie jest dozwolony? Poniżej przedstawiamy listę wszystkich dopuszczalnych przez banki form wkładu własnego do kredytu hipotecznego.

Wkład własny do kredytu na mieszkanie

Formy wkładu własnego

  • gotówka,
  • zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości (nieruchomość, która jest własnością ubiegającego się o kredyt i nie jest kredytowana),
  • działka pod zabudowę domu,
  • poniesione koszty nabycia nieruchomości,
  • koszty poniesione na roboty budowlane lub zakup materiałów budowlanych,
  • środki wniesione na rzecz dewelopera (w tym na rachunek powierniczy),
  • IKE oraz IKZE (oszczędności zgromadzone na tych kontach).

Ponadto wkład własny do kredytu hipotecznego mogą stanowić środki uzyskane od osób z najbliższej rodziny. Najlepiej jeśli będzie to darowizna, która jest dokonana w obrębie zerowej grupy podatkowej, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia darowizny na formularzu SD-Z2.

Biorąc kredyt na mieszkanie, nie trzeba mieć wkład własnego – MIT

Wiele osób, które marzą o zakupie własnego mieszkania, zastanawia się, czy biorąc kredyt na mieszkanie trzeba mieć wkład własny. Jeszcze do roku 2014 kredyt hipoteczny bez wkładu własnego był w stałej ofercie banków. Dzisiaj nie ma już ofert kredytu, które w pełni pokrywałyby wartość nieruchomości. Tę praktykę zmieniła Rekomendacja S KNF – dokument stanowiący zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie ekspozycji zabezpieczonych hipotecznie. Od tego czasu nie można uzyskać kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.

Wejście w życie Rekomendacji S sprawiło, że obecnie wszystkie banki komercyjne, które oferują kredyty hipoteczne, wymagają od kredytobiorcy wniesienia minimalnego wkładu własnego. W roku 2014 wkład własny wynosił 5% całej wartości nabywanej nieruchomości, w roku 2015 wynosił 10%, a w 2016 roku – 15%. Aktualnie wysokość wymaganego wkładu własnego jest aż 2 razy wyższa niż na początku wprowadzenia takiego obowiązku. Od 2017 roku obowiązuje warunek wniesienia przez kredytobiorcę minimalnego wkładu własnego w wysokości 20%. Warto jednak pamiętać, że wkład własny na mieszkanie nie musi być przekazywany w formie gotówki.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mieszkania, pewnie zainteresuje Cię także nasz artykuł pomagający podjąć decyzję, czy zdecydować się na mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego. Zachęcamy do lektury!