Ubezpieczenie mieszkania – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ubezpieczenie mieszkania – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Mieszkanie to z reguły najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy, więc powinniśmy ją odpowiednio chronić. Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć mieszkanie i co jest ważne przy zawieraniu polisy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć! Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania? Wszystko zależy od tego, na jaką polisę się zdecydujemy. Ubezpieczenie może chronić nas przed stratami związanymi z pożarem, zalaniem, zniszczeniem mieszkania, zniszczeniem … Continued

Mieszkanie to z reguły najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy, więc powinniśmy ją odpowiednio chronić. Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć mieszkanie i co jest ważne przy zawieraniu polisy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Wszystko zależy od tego, na jaką polisę się zdecydujemy. Ubezpieczenie może chronić nas przed stratami związanymi z pożarem, zalaniem, zniszczeniem mieszkania, zniszczeniem wyposażenia, kradzieżą wyposażenia oraz narażeniem na straty przez osoby trzecie. W ramach ubezpieczenia mieszkania można ubezpieczyć całą nieruchomość, jak również przynależące do niego pomieszczenia (garaż, strych, piwnica, miejsce postojowe), stałe elementy (których nie da się zdemontować, m.in. podłogi) oraz mienie ruchome (wyposażenia wnętrz mieszkania i przechowywane w nich przedmioty). Oczywiście nie wszystko znajduje się w najtańszym ubezpieczeniu podstawowym. Podstawowa polisa chroni wyłączne mury i stałe elementy od zdarzeń losowych typu pożar bądź zalanie. Im większy zakres ochrony, tym większy koszt ubezpieczenia.

Warto też wiedzieć, że w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych standardowe ubezpieczenie mieszkania można poszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Należy starannie przeanalizować warunki proponowanych polis i wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Ponadto zawierając umowę, należy zwrócić uwagę na wykluczenia, czyli zapisy mówiące o tym, za jakie zdarzenia ubezpieczyciel nie przewiduje wypłaty odszkodowania lub jakim przedmiotów nie obejmuje ta umowa.

Czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe, ale nie dla wszystkich. Taka konieczność występuje, kiedy mieszkanie jest finansowane poprzez kredyt hipoteczny. Wówczas ubezpieczenia wymaga bank, czyli kredytobiorca, który w pewnym sensie jest właścicielem nieruchomości do momentu całkowitej spłaty kredytu. Tym samym bank zabezpiecza się przed stratami związanymi z różnego rodzaju zdarzeniami losowymi. Dzięki ubezpieczeniu na mieszkanie bank będzie mógł odzyskać spłaconą część kredytu. Poza tym ubezpieczenie mieszkania jest obligatoryjne w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli całkowita powierzchnia gospodarstwa rolnego jest większa niż 1 ha i powierzchnia użytkowej większej niż 20 m2, właściciel musi posiadać trzy ubezpieczenia. Do obowiązkowych ubezpieczeń zalicza się OC pojazdu, ubezpieczenie OC z tytułu gospodarstwa rolnego, a także obowiązkowe ubezpieczenie budynków, wśród których wymienione jest również ubezpieczenie domu należącego do danego gospodarstwa rolnego.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu zmiennych. Przede wszystkim na ostateczną wysokość składki wpływają następujące czynniki: wartość nieruchomości, zabezpieczenia własne (w postaci zamków wielozatrzaskowych i atestowanych, wymaganych, gdy ubezpieczamy nieruchomość od kradzieży z włamaniem) i dokładny zakres ochrony mieszkania w ramach polisy. Znaczenie może mieć też lokalizacja – nieruchomość położona przy rzece czy jeziorze może mieć droższą polisę, jeżeli ma obejmować ryzyko powodziowe. Pomocny będzie kalkulator ubezpieczenia mieszkania, który pozwoli porównać wysokość polis i warunki w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Komfort i spokój może okazać bezcenny.

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie?

Dom czy mieszkanie to zwykle najcenniejsza materialna część naszego życia. Stanowi schronienie dla rodziny. Gromadzimy w nim również liczne cenne przedmioty. Konsekwencje nieszczęśliwych zdarzeń mogą być bardzo poważne. Dzięki ubezpieczeniu mieszkania jesteśmy zabezpieczeni finansowo na wypadek poważnych strat i możemy żyć spokojniej. Odpowiedź wydaje się więc jasna – warto.