Stopa zwrotu z nieruchomości — co to takiego?

Stopa zwrotu z nieruchomości — co to takiego?

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć stopę zwrotu z nieruchomości wynajmowanej i inwestycji typu flip? Przeczytaj nasz artykuł!

Posiadasz wolne środki pieniężne i chciałbyś je pomnożyć lub przynajmniej uchronić przed inflacyjną utratą wartości? Zatem musisz je zainwestować. Obecnie rynek finansowy oferuje szeroki wachlarz instrumentów inwestycyjnych, które mają przy danym ryzyku przynieść zyski w pewnym horyzoncie czasowym. W co najlepiej obecnie zainwestować? Jaki instrument będzie bezpieczny ze stałym zyskiem? Uznaje się, że to nam może zapewnić inwestycja w nieruchomości. Jednak to, czy zawsze tak rzeczywiście jest, będzie zależne od stopy zwrotu z inwestycji.

Co to jest stopa zwrotu z inwestycji?

Stopę zwrotu z inwestycji można w uproszczeniu nazwać miarą zyskowności. Wyrażana jest za pomocą procentowej zmiany wartości danej inwestycji w założonym czasie (najczęściej jednego roku lub wielokrotności). Wyliczana jest poprzez zmianę wartości inwestycji względem jej początkowej wartości z uwzględnieniem wszystkich zmiennych i stałych kosztów. Ma ona postać procentów, przez co łatwiej jest porównywać między sobą różne instrumenty inwestycyjne.

Inwestycja w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z koniecznością posiadania większego kapitału i stabilną sytuacją budżetu domowego. Wielu inwestorów traktuje ten instrument, jako źródło pasywnego dochodu, czyli takiego, który nie wymaga od nas większej aktywności (jak teoretycznie przy wynajmowaniu mieszkania). Jednak, żeby być pewnym, że zakup danej nieruchomości przyniesie oczekiwane zyski, warto obliczyć oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji.

stopa zwrotu z nieruchomości

Stopa zwrotu z nieruchomości — jak ją obliczyć?

Samo obliczenie minimalnej stopy zwrotu z inwestycji w daną nieruchomość nie jest trudnym zadaniem, ale warto w tym celu posiłkować się dwoma podstawowymi terminami:

  • return on investment (ROI) – to obliczenie zysku w danym czasie względem poniesionych nakładów inwestycyjnych. Sprowadza się do podzielenia rocznego przypływy pochodzącego np. z najmu mieszkania przez sumę zainwestowanych środków;
  • return of equity (ROE) – pozwala określić rentowność ze stosunku do kapitału, który zainwestowaliśmy. Najczęściej ROI jest wykorzystywany w przypadku inwestycji z wykorzystaniem obcego kapitału, gdzie na finalny dochód wpływ ma nie tylko zysk, ale i np. odsetki. Oblicza się go poprzez podzielenie przychodu przez zainwestowany kapitał.

To, jak obliczyć stopę zwrotu z nieruchomości najlepiej obrazują dwa typy inwestycji: tzw. flip oraz wynajem.

Oczekiwana stopa zwrotu z inwestycji typu flip

Flip w skrócie oznacza okazyjny zakup nieruchomości i jej dalszą odsprzedaż z oczekiwanym zyskiem przy możliwie minimalnym nakładzie pracy i finansów. Przykładowo, chcąc zarobić 50000 zł na sprzedaży nieruchomości, której rynkowa cena wynosi 600000 zł, przy założeniu poniesienia dodatkowych 100000 zł (czynsz, remont, notariusz), to musimy ją wcześniej kupić w cenie maksymalnej 450000 zł. Tym samym zakładana stopa zwrotu z inwestycji typu flip to 500000/450000*100% = 11,11%.

Stopa zwrotu z nieruchomości wynajmowanej

Zakupu nieruchomości pod jej dalszy wynajem wymaga dużo bardziej szczegółowej analizy takich czynników, jak:

  • rynkowa cena zakupu – np. 400000 zł;
  • dodatkowe koszty (notarialne, za pośrednika + ewentualne remontowe i kredytowe) – np. 15000 zł;
  • możliwa do uzyskania rynkowa kwota najmu (z uwzględnieniem czynszu) – np. 2100 zł.

Tym samym ROI obliczymy: 12×2100 zł / 415000 *100% = 6% w skali roku.

Aby inwestować mądrze w nieruchomości, należy bardzo skrupulatnie obliczyć minimalną stopę zwrotu z inwestycji, jaka nas zadowoli. Należy też rozważyć wszystkie czynniki rynkowe, przeanalizować trendy i wziąć pod uwagę ryzyka, zwłaszcza kiedy sytuacja gospodarcza zmienia się dynamicznie.

Zastanawiasz się, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł!

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Czym jest inwestowanie pasywne?

Zastanawiasz się, co to jest pasywne inwestowanie? W dzisiejszym artykule wprowadzimy Cię do świata indywidualnego i grupowego inwestowania pasywnego!

Czytaj więcej →