Procedura przyznawania kredytu hipotecznego krok po kroku

Procedura przyznawania kredytu hipotecznego krok po kroku

Kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli to brak gotówki jest dla nas jedyną przeszkodą w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania. Pozwoli nam zdobyć środki niezbędne do sfinalizowania transakcji. Kredyt hipoteczny i procedura związana z jego udzieleniem różni się od kredytu gotówkowego, dlatego poniżej przedstawimy podstawowe kroki, dzięki którym łatwiej nam będzie przejść przez cały proces. […]

Kredyt hipoteczny będzie najlepszym rozwiązaniem, jeżeli to brak gotówki jest dla nas jedyną przeszkodą w podjęciu decyzji o zakupie mieszkania. Pozwoli nam zdobyć środki niezbędne do sfinalizowania transakcji. Kredyt hipoteczny i procedura związana z jego udzieleniem różni się od kredytu gotówkowego, dlatego poniżej przedstawimy podstawowe kroki, dzięki którym łatwiej nam będzie przejść przez cały proces.

Jak wygląda przyznanie kredytu hipotecznego?

Poniżej prezentujemy 8 kroków, które obejmuje procedura udzielania kredytu hipotecznego. Sprawdź, czego powinieneś się spodziewać.

1. Ocena zdolności kredytowej

To od niej powinniśmy zacząć, bo jej wynik da nam odpowiedź na to, za jaką kwotę będziemy mogli nabyć nieruchomość. Zdolność kredytową możemy przeliczyć w banku lub u pośrednika finansowego. Na jej wpływ ma m. in.: nasz wiek, okres kredytowania, wysokość wkładu własnego, liczba kredytobiorców, forma zatrudnienia, wysokość zarobków, liczba osób w gospodarstwie domowym. Znaczenie ma też to, czy mamy inne kredyty, kartę kredytową lub limit na koncie. Należy pamiętać, że każde takie zobowiązanie kredytowe zmniejsza naszą zdolność.

2. Wybór nieruchomości

Znając naszą zdolność kredytową, możemy przystąpić do wyboru nieruchomości. Jakie mieszkanie kupić i jak je znaleźć? Ofert najlepiej szukać w internecie, gdzie mamy dostęp zarówno do ofert na rynku wtórnym, jak i ofert z rynku pierwotnego. Wybór idealnego mieszkania jest czasochłonny, dlatego możemy skorzystać pomocy biur pośredniczących, które doradzą nam w wyborze, również gotowców inwestycyjnych.

3. Analiza ofert bankowych

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to koszty kredytu. Różnice mogą być znaczne, dlatego warto porównać oferty banków, zanim podejmiemy decyzję. Porównywarki dostępne są na stronach internetowych, możemy też skorzystać z usług doradcy finansowego. Ważna jest wysokość marży, która często uzależniona jest od wkładu własnego. Im więcej własnych środków zainwestujemy, tym niższą marżę otrzymamy. Warto także porównać prowizję, jaką zapłacimy za uruchomienie kredytu, czy są pobierane dodatkowe opłaty za jego wcześniejszą spłatę, a także wysokość wymaganych ubezpieczeń. O tym, jaki wkład własny na mieszkanie należy przeznaczyć, pisaliśmy też na naszym blogu.

4. Umowa przedwstępna

Kolejnym krokiem w procedurze przyznania kredytu hipotecznego będzie podpisanie umowy przedwstępnej, która stanowić będzie rezerwację wybranego lokalu w czasie, w którym będziemy wnioskować o kredyt. Umowa ma określony czas ważności, a jej zabezpieczeniem często jest zadatek lub zaliczka wpłacana na rachunek zbywcy.

5. Wniosek kredytowy

Wypełniamy go w banku lub za pośrednictwem doradcy finansowego. Do jego złożenia niezbędne będzie również przedstawienie naszych dokumentów dochodowych, tj. zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciągi bankowe potwierdzające wysokość zarobków. A w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej: KPiR, PIT za ubiegły rok, zaświadczenia z ZUS i US. Wniosek zawiera również informacje o naszym gospodarstwie domowym i kosztach jego utrzymania. Na podstawie przedstawionych danych bank wyda decyzję odnośnie udzielenia kredytu hipotecznego. Zgodnie z przepisami na wydanie takiej decyzji ma 21 dni. Procedura przyznawania kredytu hipotecznego może się jednak wydłużyć ze względu na konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów. Na tym etapie konieczne może być również dostarczenie operatu szacunkowego.

6. Podpisanie umowy kredytowej

Po wydaniu decyzji mamy konkretny czas na podpisanie umowy, możemy poprosić o wzór takiej umowy i w razie niejasności dopytać o szczegóły pracowników banku.

7. Akt notarialny i wypłata kredytu

Ostatnim elementem jest wizyta u notariusza i podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność. Za pośrednictwem notariusza możemy również złożyć elektroniczny wniosek do sądu celem ustanowienia hipoteki. Na tym etapie wpłacamy również wkład własny i wracamy do banku wypłacić transzę kredytu.

8. Odpis z księgi wieczystej

Kończy procedurę udzielania kredytu hipotecznego. Zawiadomienie z sądu o dokonaniu wpisu w księdze wieczystej dostarczamy do banku i na jego podstawie bank zaprzestaje pobierania od nas dodatkowego ubezpieczenia pomostowego.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 3

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Mieszkanie bez wkładu własnego. Program Nowego Ładu

Rządowy projekt Nowego Ładu zakłada, że od 27 maja 2022 roku zacznie obowiązywać ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, dzięki której możliwy będzie zakup nieruchomości bez posiadania własnych środków na wkład do banku. Sprawdź, kto może skorzystać z proponowanego rozwiązania i jakie kwoty dofinansowania będą dostępne w ramach Programu bez wkładu własnego (w skrócie MBWW). Program mieszkanie […]

Czytaj więcej →

Czym jest wskaźnik LTV i jak wpływa on na kredyt?

Otrzymanie kredytu hipotecznego nigdy nie było łatwe, a cały proces stał się jeszcze bardziej skomplikowany w czasie trwającej pandemii. Wiele banków zmodyfikowało swoje regulaminy i warunki, przez co pozornie atrakcyjne oferty kredytowe często okazują się mało korzystne dla klientów. Co to jest wskaźnik LTV i jak wpływa on na kredyt? Odpowiedź w dzisiejszym artykule! Pieniądze […]

Czytaj więcej →

Depozyt notarialny — wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Podobnie do wielu transakcji, sprzedaż i kupno nieruchomości wiąże się ze sporym ryzykiem, które wynika z obowiązku zapłacenia z góry ustalonej kwoty. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją specjalne formy zabezpieczenia takie jak depozyt notarialny. Chociaż w wielu krajach rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, w Polsce wciąż wzbudza mieszane uczucia. Czy depozyt notarialny jest bezpieczny? 

Czytaj więcej →