Podnajem a najem. Jaką formę współpracy przyjąć?

Podnajem a najem. Jaką formę współpracy przyjąć?

Spis treści: Podnajem i rodzaje zarządzania najmem 1. Zarządzanie najmem 2. Podnajem z gwarantowanym czynszem Najem a podnajem – co wybrać? Podnajem i rodzaje zarządzania najmem Wynajem mieszkania niejednokrotnie spędza właścicielowi sen z powiek. Szereg obowiązków, poświęcony czas, czy telefony o różnych porach dnia i nocy powodują, że właściciele w pewnym momencie mają dość “użerania” […]

Spis treści:

Podnajem i rodzaje zarządzania najmem

Wynajem mieszkania niejednokrotnie spędza właścicielowi sen z powiek. Szereg obowiązków, poświęcony czas, czy telefony o różnych porach dnia i nocy powodują, że właściciele w pewnym momencie mają dość “użerania” się z mieszkaniem i często uporczywymi najemcami. W takiej sytuacji zdecydować się można na podjęcie współpracy z firmą, która profesjonalnie zajmuje się najmem na ich mieszkaniu. Dzięki temu właściciel mieszkania staje się posiadaczem bezobsługowego lokalu, które przynosi mu comiesięczne zyski. W jaki sposób wejść we współpracę z taką firmą i na jakiej zasadzie ona polega? Więcej na temat form zarządzania najmem dowiecie się z artykułu poniżej.

1. Zarządzanie najmem

Pierwszą formą współpracy zakładającej powierzenie nieruchomości w rękach profesjonalistów jest standardowe zarządzanie najmem. Polega ono na przejęciu od właściciela mieszkania zadań związanych z obsługą najmu, przy równoczesnej maksymalizacji jego dochodu. Firma zarządzająca najmem na mieszkaniu właściwie wyręcza właściciela z wszystkich obowiązków polegających na poszukiwaniu, pozyskiwaniu i rozliczaniu najemców. Decydując się na taki rodzaj zarządzania najmem przez firmę, możemy być pewni, że określi ona odpowiedni typ najemcy mieszkania, dostosuje cenę wynajmu do sytuacji rynkowej i przygotuje odpowiednio nieruchomość, aby budziła ona zainteresowanie na portalach z których korzystają poszukujący mieszkań.

Następnie wdrożony zostaje cały proces pozyskiwania najemców; od publikacji ogłoszeń, poprzez pokazywanie nieruchomości i w końcu podpisywanie umowy najmu. Warto mieć na uwadze, że dobór najemców nie jest przypadkowy. Wybierani są na podstawie zarówno oczekiwań właściciela co do najemców, jak i wrażenia jakie zrobią na wynajmującym podczas rozmowy, aby ograniczyć ryzyko wynikające z naboru kłopotliwych najemców. Po pozyskaniu najemców firma prowadzi całą obsługę; tj. kontaktowanie najemców, naprawę drobnych usterek, przyjmowanie i windykowanie płatności, oraz regularne sprawdzanie stanu mieszkania.

Na czym polega zarządzanie najmem?

Przy tej formie zarządzania najmem właściciel nadal ponosi koszty utrzymania stanu mieszkania oraz napraw i wymiany elementów, których koszty z mocy prawa lub umowy są po jego stronie. Firma zarządzająca najmem pobiera wynagrodzenie zazwyczaj w wysokości równej połowy miesięcznego czynszu najmu za każdorazowe znalezienie najemcy oraz 15-20% wysokości czynszu miesięcznego za stałą opiekę nad mieszkaniem.

2. Podnajem z gwarantowanym czynszem

Drugim typem współpracy z profesjonalistami jest zastosowanie umowy najmu z prawem do dalszego podnajmu. Zasadniczo zarządzająca firma staje się wtedy głównym najemcą mieszkania i posiada prawo do dalszego podnajmu całości lub części mieszkania. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel mieszkania dostaje co miesiąc gwarantowany czynsz od firmy, niezależnie od tego czy mieszkanie jest wynajęte, czy nie – ryzyko obłożenia bierze ona na siebie. Firma zarządzająca bierze też na siebie naprawę jak i koszty naprawy usterek, a czasem także wymiany zużytego sprzętu. Co istotne, umowa najmu pokoju czy całego mieszkania z firmą podpisywana jest na długi okres czasu – zazwyczaj od 5 do 10 lat. Po pierwsze po to aby zagwarantować właścicielowi długotrwałości przychodów. Po drugie, aby firmie wynajmującej zagwarantować, że zwróci się jej wysiłek włożony w aranżację mieszkania – dzięki odpowiedniemu know-how, firma optymalizuje przestrzeń mieszkania tak, aby opłacało się jej to ekonomicznie. Często jest to podział mieszkania na pokoje jednoosobowe bądź tzw. mikrokawalerki. Jest to optymalizacja przestrzeni, dzięki której firma może zagwarantować właścicielowi mieszkania wysoką rentowność na poziomie 6% rocznej stopy zwrotu w stosunku do jego wartości.

Najem a podnajem – co wybrać?

Decydując o formie współpracy z firmą zarządzającą najmem na mieszkaniu, należy zwrócić uwagę na kilka niuansów. Podstawowe różnice pomiędzy zarządzaniem najmem a podnajmem mieszkania z gwarantowanym czynszem polegają na tym, że w przypadku pierwszego firmy pobierają prowizję od czynszu z obłożenia najemców, co nie gwarantuje właścicielowi stałego zysku. Oprócz tego, standardowe zarządzanie rzadko kiedy wiąże się z aranżacją mieszkania – wynajmowane jest ono takie, jakie jest. W konsekwencji, często jego układ i stan może nie pokrywać się z oczekiwaniami najemców. Podnajem daje właścicielowi więcej korzyści już na starcie – ze względu na długi okres umowy może mieć pewność, że przez kolejne 10 lat będzie dostawał niezmiennie stały czynsz. Podnajem mieszkania jest korzystniejszy dla obydwóch stron, tworząc sytuację win-win: firma poprzez optymalizację zapewnia sobie korzystniejsze wyniki finansowe ze współpracy, a właściciel ma na głowie jeszcze mniej obowiązków niż w przypadku standardowego zarządzania jego mieszkaniem, przy jednocześnie wyższym zysku z inwestycji.

Czy ten post był pomocny?

3 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Jak szybko sprzedać mieszkanie w 5 krokach?

Chcąc sprzedać mieszkanie mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości lub zrobić to sami. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne, ale wiąże się dodatkowym kosztem w postaci prowizji dla agenta. Możesz spróbować też sprzedaży na własną rękę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jak samodzielnie sprzedać mieszkanie. Jak szybko […]

Czytaj więcej →

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej. Spis treści: […]

Czytaj więcej →

Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Z zakupem mieszkania, jako jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu, wiąże się wiele pytań. Konsekwencje nietrafionych decyzji mogą ciągnąć się za nami latami, dlatego, zamiast wierzyć sprzedającemu na słowo, lepiej dobrze się przygotować i samemu zweryfikować stan faktyczny nieruchomości. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedzieć, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania. Spis treści: 1. […]

Czytaj więcej →