Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi i jak go rozliczyć?

Podatek od wynajmu mieszkania – ile wynosi i jak go rozliczyć?

Wynajmowanie mieszkań to w Polsce coraz bardziej popularny biznes. Wiele osób celowo kupuje nieruchomości, aby na nich zarabiać. Dochód uzyskany z tego źródła podlega opodatkowaniu. Jak wygląda opodatkowanie mieszkania na wynajem? Podatek od wynajmu nieruchomości – na zasadach ogólnych lub ryczałt Jeżeli decydujemy się wynajmować mieszkanie, czyli udostępniać je w celach zarobkowych, mamy do wyboru … Continued

Wynajmowanie mieszkań to w Polsce coraz bardziej popularny biznes. Wiele osób celowo kupuje nieruchomości, aby na nich zarabiać. Dochód uzyskany z tego źródła podlega opodatkowaniu. Jak wygląda opodatkowanie mieszkania na wynajem?

Podatek od wynajmu nieruchomości – na zasadach ogólnych lub ryczałt

Jeżeli decydujemy się wynajmować mieszkanie, czyli udostępniać je w celach zarobkowych, mamy do wyboru dwie opcje rozliczania się z tego tytułu z urzędem skarbowym: rozliczenie w oparciu o zasady ogólne (podatek naliczany jest od dochodu i obowiązuje skala podatkowa) lub rozliczenie ryczałtem (podatek naliczany jest od przychodu). Jaki podatek od wynajmu mieszkania jest korzystniejszy? Poniżej podajemy informacje na temat dostępnych opcji.

Opodatkowanie wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych

Podatek od wynajmu nieruchomości na zasadach ogólnych najczęściej stosują przedsiębiorcy. Powszechnie panuje przekonanie, że rozliczanie się z najmu za pomocą tego rodzaju podatku przez osoby fizyczne nie jest najlepszym wyjściem. Dlaczego bardziej opłaca się osobom prowadzącym firmę? Wynika to z faktu, że w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych jest możliwość odliczania kosztów od przychodu. Jednak osobom fizycznym czasami taka forma opodatkowania najmu również może się opłacać. Na przykład jeżeli wynajmujący płaci kredyt za mieszkanie, może uwzględnić odsetki kredytu w kosztach uzyskania przychodu. Dodatkowo możliwe jest wykazanie innych kosztów w rozliczeniu na zasadach ogólnych, np.: zakupy wyposażenia mieszkania, opłaty bieżące, odpisy amortyzacyjne i wydatki związane z remontami wynajmowanego mieszkania.

Uwaga! Warunkiem rozliczania się z wynajmu mieszkań na zasadzie ryczałtu jest złożenie odpowiedniej deklaracji na piśmie we właściwym urzędzie skarbowym. Deklarację należy złożyć do 20 dnia następnego miesiąca, po miesiącu, w którym wynajmujący uzyskał pierwszy dochód z tego tytułu. W przypadku nie złożenia informacji w urzędzie skarbowym, podatek za wynajem nieruchomości zostanie naliczony na zasadach ogólnych.

Opodatkowanie mieszkania na wynajem

Opodatkowanie wynajmu przez ryczałt

Podatek od wynajmu nieruchomości przez ryczałt wybierany jest zazwyczaj przez osoby fizyczne, które decydują się dodatkowo zarabiać na najmie. Popularność ryczałtowego rozliczenia wynajmu wynika główie ze stosunkowo niskiego podatku. W przypadku ryczałtu właściciel nie może odpisywać od przychodu żadnych kosztów, a podatek naliczany jest od przychodu, czyli liczy się cała kwota, którą płaci najemca właścicielowi nieruchomości. Funkcjonują dwie stawki podatku w przypadku ryczałtu: 8,5% przychodu, gdy podatnik osiąga nie więcej niż 100 tys. złotych przychodu rocznie oraz 12,5% przychodu, gdy podatnik osiąga kwotę ponad 100 tys. złotych rocznie.

Wynajem mieszkania a deklaracja PIT

W przypadku wyboru opodatkowania mieszkania na wynajem na zasadach ogólnych, podatnik jest zobowiązany wykazać przychód z najmu składając PIT-36, na którym wpisuje również inne przychody. Natomiast przy ryczałcie podatnik musi złożyć w skarbówce PIT-28.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

Wynajem nieruchomości to zazwyczaj tylko pewna część dochodu podatnika, więc zwykle zapłacenie podatku z tego tytułu nas nie omija. Oczywiście osoby rozliczające się na zasadach ogólnych mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku. Zwolnienie z podatku za najem jest zatem możliwe przy osiągnięciu bardzo niskiego dochodu. W roku 2019 kwota wolna od podatku wynosiła 8 tys. złotych.

Jeśli masz swoje mieszkanie na wynajem, dowiedz się także z naszego bloga, jak powinna wyglądać dobra umowa najmu pokoju oraz jak zarabiać na wynajmie mieszkań.