Najemca nie płaci za mieszkanie. 4 wskazówki, co zrobić?

Najemca nie płaci za mieszkanie. 4 wskazówki, co zrobić?

Ceny wynajmu mieszkań są coraz większe, co oznacza lepszy zysk dla właścicieli nieruchomości. Wynajem to dodatkowy dochód, który jednak czasami stoi pod znakiem zapytania. Wynajem to zarówno zysk, jak też ryzyko, że najemca nie będzie płacił czynszu. Jak możesz tego uniknąć i co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie? Spis treści: Najemca nie płaci […]

Ceny wynajmu mieszkań są coraz większe, co oznacza lepszy zysk dla właścicieli nieruchomości. Wynajem to dodatkowy dochód, który jednak czasami stoi pod znakiem zapytania. Wynajem to zarówno zysk, jak też ryzyko, że najemca nie będzie płacił czynszu. Jak możesz tego uniknąć i co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie?

Spis treści:

Najemca nie płaci czynszu. Poznaj podstawę prawną

To powinien każdy wynajmujący zrobić, zanim jeszcze zdecyduje się na wynajem mieszkania. Wszelkie kwestie dotyczące umowy najmu są regulowane przez ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny oraz ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Jak wynika z jej treści: „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju”.

Zatem jeśli najemca nie płaci czynszu, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Zanim jednak to się stanie, spróbuj rozwiązać problem polubownie.

najemca nie płaci czynszu

Co zrobić, gdy najemca nie płaci? Zanim pójdziesz do sądu…

Co jeśli najemca nie płaci czynszu, a Ty chcesz uniknąć drogi sądowej? Zawsze kontroluj opłaty najemcy i zwracaj uwagę, czy dotrzymuje terminu. Nawet kilkudniowe spóźnienie powinno być dla Ciebie sygnałem, że najemca zapomniał lub też chce uniknąć zapłaty. W takiej sytuacji zawsze się z nim kontaktuj w celu przypomnienia o obowiązku zapłaty. On wiedząc, że pilnujesz jego terminowości, być może będzie lepiej zarządzał swoim budżetem w celu wywiązania się ze swojego obowiązku względem Ciebie.

Co zrobić, jak najemca nie płaci czynszu, zanim zgłosisz sprawę do sądu? Warto jest znaleźć dobre dla obu stron wyjście z tej sytuacji. Może rozwiązaniem będzie rozłożenie zapłaty na raty lub też wydłużenie terminu zapłaty, jeżeli jest to chwilowy problem finansowy najemcy. Zaproponuj też, że może on znaleźć tańsze mieszkanie, a Tobie spłacić zadłużenie w uzgodnionym terminie.

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie – wezwanie do zapłaty

Jeśli najemca nie płaci czynszu za przynajmniej trzy okresy płatności, to masz prawo wypowiedzieć mu umowę najmu. W pierwszej kolejności zgłoś mu taki zamiar, uprzedzając o swoich zamiarach. Poinformuj go również, że ma obowiązek uregulować zaległości w wyznaczonym przez Ciebie terminie. Pamiętaj, aby zrobić to w formie pisemnej.

Upomnienie nie zawsze skutkuje podjęciem przez najemcę właściwych działań. Wtedy wypowiadasz mu umowę najmu. To również powinno odbyć się pisemnie, a w dokumencie niech znajdzie się przyczyna wypowiedzenia. Powinieneś również wiedzieć, że częściowo zaległości możesz odzyskać z kaucji, oczywiście jeżeli mieszkanie nie zostało zniszczone.

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie? Droga sądowa

Co zrobić, jak najemca nie płaci czynszu i wypowiedzenie nie poskutkowało odzyskaniem zaległości? Droga sądowa to ostateczność. Jeśli zaległości nie przekraczają 20 tys. zł, to Twoja sprawa najprawdopodobniej zostanie rozpatrzona w postępowaniu uproszczonym. Kiedy już uzyskasz orzeczenie wraz z klauzulą wykonalności, masz prawo złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wtedy sprawą zajmuje się komornik.

Jeżeli najemca nie płaci czynszu, masz kilka możliwości odzyskania zaległości. Na początku spróbuj załatwić sprawę polubownie, być może przyczyną problemu jest chwilowa niekorzystna sytuacja finansowa najemcy. Jeżeli jednak płatności nie zostaną uregulowane nawet po wypowiedzeniu umowy najmu, nie czekaj ze zgłoszeniem sprawy do sądu.

Czy ten post był pomocny?

3.3 / 5. 7

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Jak szybko sprzedać mieszkanie w 5 krokach?

Chcąc sprzedać mieszkanie mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości lub zrobić to sami. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne, ale wiąże się dodatkowym kosztem w postaci prowizji dla agenta. Możesz spróbować też sprzedaży na własną rękę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jak samodzielnie sprzedać mieszkanie. Jak szybko […]

Czytaj więcej →

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej. Spis treści: […]

Czytaj więcej →

Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Z zakupem mieszkania, jako jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu, wiąże się wiele pytań. Konsekwencje nietrafionych decyzji mogą ciągnąć się za nami latami, dlatego, zamiast wierzyć sprzedającemu na słowo, lepiej dobrze się przygotować i samemu zweryfikować stan faktyczny nieruchomości. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedzieć, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania. Spis treści: 1. […]

Czytaj więcej →