Najemca nie płaci za mieszkanie. 4 wskazówki, co zrobić?

Najemca nie płaci za mieszkanie. 4 wskazówki, co zrobić?

Ceny wynajmu mieszkań są coraz większe, co oznacza lepszy zysk dla właścicieli nieruchomości. Wynajem to dodatkowy dochód, który jednak czasami stoi pod znakiem zapytania. Wynajem to zarówno zysk, jak też ryzyko, że najemca nie będzie płacił czynszu. Jak możesz tego uniknąć i co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie? Najemca nie płaci czynszu. Poznaj […]

Ceny wynajmu mieszkań są coraz większe, co oznacza lepszy zysk dla właścicieli nieruchomości. Wynajem to dodatkowy dochód, który jednak czasami stoi pod znakiem zapytania. Wynajem to zarówno zysk, jak też ryzyko, że najemca nie będzie płacił czynszu. Jak możesz tego uniknąć i co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie?

Najemca nie płaci czynszu. Poznaj podstawę prawną

To powinien każdy wynajmujący zrobić, zanim jeszcze zdecyduje się na wynajem mieszkania. Wszelkie kwestie dotyczące umowy najmu są regulowane przez ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny oraz ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego. Jak wynika z jej treści: „przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju”.

Zatem jeśli najemca nie płaci czynszu, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Zanim jednak to się stanie, spróbuj rozwiązać problem polubownie.

najemca nie płaci czynszu

Co zrobić, gdy najemca nie płaci? Zanim pójdziesz do sądu…

Co jeśli najemca nie płaci czynszu, a Ty chcesz uniknąć drogi sądowej? Zawsze kontroluj opłaty najemcy i zwracaj uwagę, czy dotrzymuje terminu. Nawet kilkudniowe spóźnienie powinno być dla Ciebie sygnałem, że najemca zapomniał lub też chce uniknąć zapłaty. W takiej sytuacji zawsze się z nim kontaktuj w celu przypomnienia o obowiązku zapłaty. On wiedząc, że pilnujesz jego terminowości, być może będzie lepiej zarządzał swoim budżetem w celu wywiązania się ze swojego obowiązku względem Ciebie.

Co zrobić, jak najemca nie płaci czynszu, zanim zgłosisz sprawę do sądu? Warto jest znaleźć dobre dla obu stron wyjście z tej sytuacji. Może rozwiązaniem będzie rozłożenie zapłaty na raty lub też wydłużenie terminu zapłaty, jeżeli jest to chwilowy problem finansowy najemcy. Zaproponuj też, że może on znaleźć tańsze mieszkanie, a Tobie spłacić zadłużenie w uzgodnionym terminie.

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie – wezwanie do zapłaty

Jeśli najemca nie płaci czynszu za przynajmniej trzy okresy płatności, to masz prawo wypowiedzieć mu umowę najmu. W pierwszej kolejności zgłoś mu taki zamiar, uprzedzając o swoich zamiarach. Poinformuj go również, że ma obowiązek uregulować zaległości w wyznaczonym przez Ciebie terminie. Pamiętaj, aby zrobić to w formie pisemnej.

Upomnienie nie zawsze skutkuje podjęciem przez najemcę właściwych działań. Wtedy wypowiadasz mu umowę najmu. To również powinno odbyć się pisemnie, a w dokumencie niech znajdzie się przyczyna wypowiedzenia. Powinieneś również wiedzieć, że częściowo zaległości możesz odzyskać z kaucji, oczywiście jeżeli mieszkanie nie zostało zniszczone.

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie? Droga sądowa

Co zrobić, jak najemca nie płaci czynszu i wypowiedzenie nie poskutkowało odzyskaniem zaległości? Droga sądowa to ostateczność. Jeśli zaległości nie przekraczają 20 tys. zł, to Twoja sprawa najprawdopodobniej zostanie rozpatrzona w postępowaniu uproszczonym. Kiedy już uzyskasz orzeczenie wraz z klauzulą wykonalności, masz prawo złożyć wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wtedy sprawą zajmuje się komornik.

Jeżeli najemca nie płaci czynszu, masz kilka możliwości odzyskania zaległości. Na początku spróbuj załatwić sprawę polubownie, być może przyczyną problemu jest chwilowa niekorzystna sytuacja finansowa najemcy. Jeżeli jednak płatności nie zostaną uregulowane nawet po wypowiedzeniu umowy najmu, nie czekaj ze zgłoszeniem sprawy do sądu.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. Co to takiego?

Ceny mieszkań w Polsce sukcesywnie rosną, również popyt na własne cztery kąty jest coraz większy. Możemy też zaobserwować zjawisko „wyrastających jak grzyby po deszczu” nieruchomości, które w dużych miastach pojawiają się praktycznie na każdym wolnym obszarze. Może to oznaczać, że wystąpi bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. Czym ona jest i jakie są jej konsekwencje? Bańka […]

Czytaj więcej →

Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Dzielnice dla każdego

Kraków to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najdroższych miast w Polsce. Jest to związane zarówno z piękną architekturą, wieloma zabytkami i całkiem sporą ilością terenów zielonych. To doskonałe miejsce dla młodych ludzi, którzy pragną założyć rodzinę, a także znaleźć wymarzoną pracę, rozwijać swoje zamiłowaniami oraz bezustannie podnosić umiejętności. Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Na to pytanie nie […]

Czytaj więcej →

Koszt kredytu hipotecznego. Co musisz o nim wiedzieć?

Nabywanie mieszkań jest niezwykle popularne. To doskonała inwestycja, gdyż ceny nieruchomości rosną w zatrważającym tempie. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto dowiedzieć się, jaki jest realny koszt kredytu hipotecznego i co zostaje do niego wliczone. Spis treści: Jaki jest koszt kredytu hipotecznego? Jak obliczyć koszt kredytu hipotecznego? O czym jeszcze musisz pamiętać? Jaki jest […]

Czytaj więcej →