Mieszkanie własne kontra wynajmowane. Na które się zdecydować?

Mieszkanie własne kontra wynajmowane. Na które się zdecydować?

Dylematów związanych z kupnem lub wynajmem nieruchomości jest mnóstwo. Zakup własnego mieszkania jest dla wielu osób życiowym celem i formą lokowania kapitału, jednak przed podjęciem tak poważnej decyzji, należy dokładnie zastanowić się, czy będzie to dla nas najlepsze rozwiązanie. Co bardziej się opłaca – kupno czy wynajem mieszkania? Co jest lepsze – wynajem czy kupno […]

Dylematów związanych z kupnem lub wynajmem nieruchomości jest mnóstwo. Zakup własnego mieszkania jest dla wielu osób życiowym celem i formą lokowania kapitału, jednak przed podjęciem tak poważnej decyzji, należy dokładnie zastanowić się, czy będzie to dla nas najlepsze rozwiązanie. Co bardziej się opłaca kupno czy wynajem mieszkania?

Co jest lepsze – wynajem czy kupno mieszkania?

W Polsce dominuje pogląd, że bardziej opłaca się kupić nieruchomość, nawet jeśli będzie wiązać się to z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, niż przez lata wynajmować mieszkanie. Własność daje większe poczucie stabilności. Wynajmując nieruchomość, często mamy wrażenie, że inwestujemy w cudze mieszkanie i „nie mamy z tego nic”. Mieszkanie można w przyszłości sprzedać, oddać dzieciom czy wynająć i zarabiać na nim. Problem w tym, że biorąc kredyt na kupno mieszkania, będziemy mieli bardzo poważne zobowiązanie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Wynajem może jednak się okazać nawet kilkanaście procent tańszy i generuje mniejsze koszty życia. Zanim zaczniemy rozważać, co bardziej się opłaca – wynajem czy kupno mieszkania na kredyt – warto w pierwszej kolejności zidentyfikować swoje możliwości i potrzeby. Musimy wziąć pod uwagę, w jakiej sytuacji finansowej obecnie się znajdujemy, jakie są nasze wymogi mieszkaniowe i plany na przyszłość.

Kalkulacja kosztów kluczem do podjęcia świadomej decyzji

Decyzja o tym, co jest lepsze kupno mieszkania czy wynajem – wiąże się głównie z określoną sytuacją materialną. Uzbieranie pieniędzy na minimalny wkład własny na mieszkanie nie jest jednoznaczne z tym, że jesteśmy w stanie udźwignąć długotrwałe zobowiązanie kredytowe. Przed podjęciem decyzji warto dobrze zastanowić się, na co tak naprawdę nas stać. Musimy przeliczyć wszystkie koszty kredytu hipotecznego i wynajmu na przykładzie interesujących nas inwestycji.

Co jest lepsze wynajem czy kupno mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego na kredyt wiążę z takimi kosztami:

  • rata kredytu hipotecznego,
  • dodatkowe opłaty jeszcze na etapie transakcji (np. notarialne),
  • czynsz dla spółdzielni i rachunki (w tym koszty ogrzewania, wody, odprowadzania ścieków, wywozu śmieci, fundusz remontowy, opłata za internet i telewizję itp.),
  • koszty wykończenia mieszkania lub remontu,
  • ubezpieczenie mieszkania,
  • podatek od nieruchomości,
  • okresowe przeglądy, naprawy sprzętów, usługi fachowców itp.

Dodatkowo kupując mieszkanie na kredyt, musimy być gotowi na zmianę stóp procentowych NBP, a tym samym wzrost miesięcznej raty naszego kredytu hipotecznego.

Wynajem mieszkania przeważnie generuje następujące koszty:

  • miesięczna opłata za wynajem dla właściciela,
  • czynsz dla spółdzielni i rachunki (w zakresie zależnym od warunków umowy najmu),
  • kaucja.

Przeliczenie wymienionych wyżej kosztów da realny obraz tego, czy możemy pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Oczywiście w ocenie naszej zdolności finansowej powinniśmy uwzględnić margines bezpieczeństwa na wypadek zmiany naszej sytuacji
zawodowej czy wzrostu kosztów kredytu i opłat.

Wynajem jest o tyle bezpieczny, że w razie zaistniałych problemów można przeprowadzić się do tańszego mieszkania, aby obniżyć koszty życia. Z kolei przy zakupie mieszkania na kredyt kluczowy jest jak największy wkład własny, który obniża koszty kredytu. Zanim zdecydujemy się na kupno mieszkania czy wynajem, dobrze jest poradzić się specjalisty, który zrobi dla nas profesjonalną analizę na podstawie kilku interesujących nas nieruchomości.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Oszczędności a nadciągająca inflacja. Jak je chronić?

Inflacja sprawia, że pieniądze odkładane na kontach bankowych systematycznie tracą na wartości. Kwoty co prawda zostają takie same, ale siła nabywcza oszczędności znaczenie maleje. Co zrobić, aby ochronić oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji?

Czytaj więcej →

Mieszkanie idealne dla pary, czyli jakie? 

Nawet niewielka, dwuosobowa rodzina potrzebuje komfortowej przestrzeni do życia. Każdy musi mieć swój kąt i poczucie, że jest u siebie. Dowiedz się, jakie mieszkanie będzie idealnie dla pary oraz na co zwrócić uwagę, wybierając spośród ofert nieruchomości.

Czytaj więcej →

Era home office, czyli 5 pomysłów na domowe biuro

Era Home Office rozpoczęła się w 2020 w momencie ogłoszenia pandemii Covid-19. Nagle okazało się, że domowe biuro stało się dla nas codziennością. I nawet jeżeli wcześniej nie pracowaliśmy z domu, to teraz zaczęliśmy to robić. Zdalna praca stała się faktem dla większości z nas pytanie o to, jak urządzić domowe biuro, stało się numerem 1 […]

Czytaj więcej →