Mieszkanie w kamienicy — czy warto w nie inwestować?

Mieszkanie w kamienicy — czy warto w nie inwestować?

Zastanawiasz się, czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja? Urokliwa architektura, dogodna lokalizacja i wnętrza przepełnione duchem historii często toczą walkę z atrakcyjnym stylem nowego budownictwa osiedli mieszkaniowych. Co więc wybrać i czy warto kupić mieszkanie w kamienicy? Mieszkania w kamienicy są atrakcyjne głównie dla miłośników historycznego klimatu i tych, którzy szukają lokum idealnego na […]

Zastanawiasz się, czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja? Urokliwa architektura, dogodna lokalizacja i wnętrza przepełnione duchem historii często toczą walkę z atrakcyjnym stylem nowego budownictwa osiedli mieszkaniowych. Co więc wybrać i czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania w kamienicy są atrakcyjne głównie dla miłośników historycznego klimatu i tych, którzy szukają lokum idealnego na wynajem krótkoterminowy. Przestronne pomieszczenia, wysokie sufity, ogromne okna… wszystkie te elementy są niezwykłymi walorami kamienic.

Spis treści:

Czy warto inwestować w mieszkanie w kamienicy?

Zalety mieszkania w kamienicy

Kupno mieszkania w kamienicy ma wiele zalet, które czynią inwestycję niesamowicie lukratywną:

  • unikalny styl — kamienice znajdujące się na starym mieście w Krakowie, Warszawie, czy Łodzi wyróżniają się niepowtarzalną architekturą, która nieustannie zachwyca turystów i mieszkańców.
  • dogodna lokalizacja — kupno mieszkania w kamienicy to niemal zawsze gwarancja lokalizacji w sercu miasta. Dzięki temu można skutecznie oszczędzić czas i pieniądze, które normalnie wydawalibyśmy na komunikację miejską, aby dostać się do centrum.
  • niższa cena — ze względu na to, że mieszkania w kamienicy wystawione na sprzedaż często wymagają generalnego remontu, ich ceny bywają niższe niż ceny nowych mieszkań w stanie deweloperskim. Inwestycja w odpowiednie materiały może znacząco zwiększyć wartość zakupionej nieruchomości.
  • grube ściany — jeśli kiedykolwiek mieszkałeś w bloku, wiesz, jak uciążliwe mogą być cienkie ściany. Kiedy Twój sąsiad głośno ogląda teleturniej, ty możesz bez problemu odpowiadać na zadawane przez prowadzącego pytania. Inwestycja w mieszkanie w kamienicy oznacza, że nie będziesz musiał przejmować się osobami dookoła, bo po prostu nie będziesz ich słyszeć. Ponadto, grube ściany wolno nagrzewają się w lecie, co sprawia, że w mieszkaniu panuje przyjemny chłód.
  • wysokie sufity — jeśli nie chcesz czuć się przytłoczony, mieszkanie w kamienicy to strzał w dziesiątkę. Wysokie sufity umożliwiają aranżację wnętrza na wiele sposobów.

Wady mieszkania w kamienicy

Czy warto inwestować w mieszkanie w kamienicy? Bez wątpienia! Należy jednak pamiętać, że posiadłości w wiekowych budynkach mają też kilka wad:

  • duże koszty utrzymania — chociaż grube ściany gwarantują przyjemny chłód w upalne letnie dni, a wysokie sufity pomagają uchronić się przed klaustrofobią, należy również liczyć się z tym, że mieszkanie w kamienicy oznacza duże koszty ogrzewania, które z pewnością są problematyczne jesienią i zimą. Ponadto, stare budynki zazwyczaj nie mają opcji ogrzewania miejskiego, co dodatkowo komplikuje sprawę i zwiększa opłaty.
  • zły stan techniczny — mieszkania w zabytkowych kamienicach często wymagają kompleksowych i drogich remontów. Decydując się na zakup takiej posiadłości, należy szczególnie uważnie sprawdzić stan ścian, okien i instalacji.
  • brak windy i miejsca parkingowego — mieszkanie w historycznym budynku ma swoje zalety i wyjątkowy klimat, jednak warto zastanowić się, czy konieczność wnoszenia zakupów na 4,5, czy 7 piętro szybko nie da nam się we znaki. Kamienice zazwyczaj pozbawione są wind, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego nieopodal posiadłości graniczy z cudem.
  • zgiełk — mieszkanie w centrum miasta to ciągła ekspozycja na hałas. Jeśli cenisz sobie ciszę, warto wybrać bardziej kameralne otoczenie.

czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja

Czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja?

Zakup mieszkania w kamienicy może być opłacalną inwestycją, jeśli odpowiednio sprawdzisz stan nieruchomości i posiadasz wystarczające środki na remont. Warto jednak przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania, żeby nie żałować swojej decyzji.

Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak ocenić wartość mieszkania.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Kiedy zwraca się mieszkanie na wynajem? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jedną z bardziej popularnych form lokaty kapitału jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Uznaje się, że jest to wciąż jedna z bezpieczniejszych metod inwestowania, która przynosi w perspektywie czasu pewne dochody. Popularność tego typu inwestycji rosła wraz z utrzymywaniem się niskiego poziomu oprocentowania lokat bankowych, kiedy to lokowane środki nie przynosiły w znaczących zysków i […]

Czytaj więcej →

Flipy na rynku nieruchomości. Co to takiego?

W ostatnich latach coraz więcej osób dysponujących pokaźnymi środkami decyduje się na tak zwane flipy nieruchomości. Co to takiego i jak w łatwy sposób zarobić na kupnie mieszkania? Spis treści: Co to jest flip mieszkania? Jak zarobić na flipie? Flipy na rynku nieruchomości — podsumowanie Co to jest flip mieszkania? Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, […]

Czytaj więcej →

Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Dzielnice dla każdego

Kraków to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najdroższych miast w Polsce. Jest to związane zarówno z piękną architekturą, wieloma zabytkami i całkiem sporą ilością terenów zielonych. To doskonałe miejsce dla młodych ludzi, którzy pragną założyć rodzinę, a także znaleźć wymarzoną pracę, rozwijać swoje zamiłowaniami oraz bezustannie podnosić umiejętności. Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Na to pytanie nie […]

Czytaj więcej →