Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego – które wybrać?

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego – które wybrać?

Rynek pierwotny czy wtórny? Z pewnością przymierzając się do zakupu mieszkania, zadajesz sobie to pytanie. To jeden z głównych dylematów związanych z nieruchomościami. Zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i z rynku wtórnego ma swoje zalety i wady. Sprawdź, o czym warto pamiętać! Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – które wybrać? Czym różni się … Continued

Rynek pierwotny czy wtórny? Z pewnością przymierzając się do zakupu mieszkania, zadajesz sobie to pytanie. To jeden z głównych dylematów związanych z nieruchomościami. Zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i z rynku wtórnego ma swoje zalety i wady. Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego – które wybrać?

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? Zacznijmy od tego, że obecnie popyt na mieszkania w Krakowie jest tak duży, że najlepsze z obu rodzajów mieszkań znikają niemal w mgnieniu oka. Każdy rynek ma jednak swoją specyfiką, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania. A zatem sprawdź nasze porównanie, by odpowiedzieć na pytanie, na co się zdecydować – czy na mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Jedną z głównych zalet inwestycji w mieszkanie z rynku wtórnego jest fakt, że kupujemy coś, co faktycznie już istnieje i możemy to obejrzeć nie tylko na projektach czy wizualizacjach. Nie musimy też czekać wiele miesięcy, aż deweloper zakończy budowę, aby móc się wprowadzić. Poza tym najczęściej mieszkania z rynku wtórnego kuszą dobrze rozwiniętą infrastrukturą w najbliższej i dalszej okolicy – szkoły, sklepy, przedszkola, przystanki komunikacji miejskiej i restauracje powinny być w zasięgu. Do tego mamy pewność, że w najbliższych latach otoczenie raczej się nie zmieni, tzn. możemy łatwo sprawdzić, czy w pobliżu naszego mieszkania nie powstaną trasy szybkiego ruchu, supermarkety, magazyny czy kolejne osiedla. To zdarza się, gdy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego. Takie mieszkania przeważnie powstają na nie do końca zagospodarowanym terenie. Nierzadko po zakupie możemy zetknąć się z niezbyt miłą niespodzianką, która pogorszy nasz komfort lub obniży wartość nieruchomości. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego kluczowe jest więc to, że jesteśmy w stanie ocenić istniejące wady i zalety mieszkania, jak również okolicy. Nie bez znaczenia jest to, że do urządzonego mieszkania z rynku wtórnego można wprowadzić się właściwie od zaraz lub wynająć je bez długiego i żmudnego remontu.

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Z kolei jeżeli mowa o zaletach nieruchomości z rynku pierwotnego, na pewno warto pamiętać, że obecnie deweloper jest zobowiązany do udzielenia 5-letniej rękojmi na sprzedane mieszkanie. W tym czasie będzie odpowiadał za wady fizyczne i prawne lokali i gruntów. W razie wykrycia usterek właściciel nie będzie więc zmuszony do pokrywania kosztów związanych z ich likwidacją. Często można też spotkać się z lepszym rozplanowaniem nowych mieszkań. Znaczenie może mieć także to, że całość można urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami i preferencjami, podczas gdy w mieszkaniu z rynku wtórnego nierzadko wymaga to pozbycia się rzeczy, które wcześniej zostały wliczone w kosztorys.

Rynek wtórny a pierwotny – różnica w cenie

Trzeba jeszcze dodać, że wbrew pozorom cena nie zawsze jest czynnikiem rozstrzygającym tego rodzaju dylemat. Kiedy porównamy koszty za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego i mieszkania od dewelopera, może okazać się, że ona bardzo do siebie zbliżone. Widać to szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków. Jest to związane między innymi z dużym popytem na mieszkania.

Podsumowując można stwierdzić, że wybór między rynkiem wtórnym a pierwotnym wymaga wielu przemyśleń. To jedna z najistotniejszych kwestii przy wyborze mieszkania, która może zaważyć nad powodzeniem procesu inwestycji i satysfakcją z naszego przyszłego życia. Dotyczy zarówno wyboru mieszkania dla siebie, jak i czerpania zysków z najmu. Dlatego jeśli potrzebujesz wsparcia, na krakowskim rynku nieruchomości, zapraszamy do kontaktu na naszej stronie.

A jeśli zastanawiasz się, co wybrać – dom czy mieszkanie – przeczytaj artykuł na naszym blogu, w którym podpowiadamy, na co warto się zdecydować.