Mieszkanie idealne dla pary, czyli jakie? 

Mieszkanie idealne dla pary, czyli jakie? 

Nawet niewielka, dwuosobowa rodzina potrzebuje komfortowej przestrzeni do życia. Każdy musi mieć swój kąt i poczucie, że jest u siebie. Dowiedz się, jakie mieszkanie będzie idealnie dla pary oraz na co zwrócić uwagę, wybierając spośród ofert nieruchomości.

Niejednokrotnie przed związkiem dwojga osób, niezależnie od ich wieku i stażu relacji, życie stawia bardzo poważne wyzwanie – wspólne zamieszkanie. W takiej sytuacji każdej parze towarzyszy ekscytacja, ale także lekki, lecz pobudzający stres. Jeśli stwierdzicie, że chcecie razem kupić czy wynająć mieszkanie, to warto od samego początku się zastanowić, jakie powinno być gniazdko stworzone dla pary tak wyjątkowej, jak Wy! Poniżej znajdziecie pięć wskazówek, jak znaleźć mieszkanie idealne dla pary.

Spis treści:

O czym pamiętać, planując mieszkanie we dwójkę?

Szukanie mieszkania idealnego dla pary to nie przelewki. Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę i o których trzeba pomyśleć zawczasu. Poniższa lista pomoże Wam uporządkować myśli i spojrzeć na poszczególne propozycje pod różnym kątem. Mamy nadzieję, że dzięki niej będziecie w stanie ocenić, czy koszty przy zakupie mieszkania są adekwatne do Waszych wymagań, czy lepiej, póki co zdecydować się na wspólny wynajem, a za parę lat pomyśleć o swoim.

Jak urządzić mieszkanie dla pary?

 

1. Jaki metraż powinno mieć mieszkanie dla pary?

Decyzja odnośnie metrażu mieszkania dla pary na początek bywa często spychana na dalszy plan – dlaczego? Ponieważ zakochanym zwykle niewiele trzeba – można np. żyć w kawalerce o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Ale zdecydowanie wygodniej będzie, jeśli takie mieszkanie „na początek” wspólnego życia będzie miało ok. 40 m2. Godny rozważenia jest również wybór mieszkania z dodatkowym pokojem, który będzie stanowił gabinet w domu, a kto wie – może za kilka lat dla dziecka?

2. Układ idealnego mieszkania

Mieszkanie dla dwójki powinno mieć taki układ, żeby zapewnić domownikom odpowiednią przestrzeń funkcjonalną. Podstawa to osobna sypialnia, kompaktowa łazienka, strefa „storage” i najlepiej większy salon z aneksem kuchennym, gdzie będzie można np. zorganizować czasem przyjęcie. Poza tym warto zdecydować się na lokal z dobrym nasłonecznieniem strefy dziennej (z balkonem lub ogródkiem). Należałoby również zwrócić uwagę na pełne wykorzystanie metrażu. Mieszkania ze zbędnymi metrami w korytarzu, lub w zbyt dużej łazience będą z jednej strony droższe, a z drugiej mało funkcjonalne.

3. Własne strefy dla każdego z Was

Zdecydowanie warto pamiętać o swojej indywidualności i nawet w małym mieszkanku zapewnić sobie przestrzeń tylko dla siebie. Mogą to być przykładowo własny, ulubiony fotel do czytania czy kąt do słuchania muzyki. Ważne, by był on dostępny zawsze, kiedy potrzebujecie odpoczynku od towarzystwa drugiej osoby.

4. Jak urządzić wspólne gniazdko?

Jak idealne mieszkanie dla pary powinno być urządzone? Przede wszystkim – wspólnie! Warto poszukać razem inspiracji w internecie lub wybrać się do sklepów wnętrzarskich. Istotne jest, by wystrój mieszkania, kolorystyka, meble i dodatki spełniały wspólne potrzeby i oczekiwania. Słuchajcie się nawzajem, żeby potem któraś ze stron nie czuła się źle, że jej oczekiwania zostały zignorowane przez partnera / partnerkę. Na pewno wypracujecie kompromis.

5. Lokalizacja

Niezależnie od miasta, w którym będziecie poszukiwać mieszkania dla pary – Kraków, Warszawa, Leżajsk czy Złotoryja, to koniecznie trzeba wybrać dobrą lokalizację. Dobra to znaczy taka, która jest dopasowana do potrzeb obu osób. Jedni szukają mieszkań blisko uczelni czy pracy, a drudzy wybierają miejsca, gdzie tętni życie rozrywkowe. Istotne będą odległości od sklepów, przystanków komunikacji miejskiej czy żłobków. A może Wasze idealne mieszkanie będzie gdzieś na obrzeżach miasta blisko zieleni?

Idealne mieszkanie dla pary – dla każdego coś innego

Wybierając idealne mieszkanie dla dwójki, zastanówcie się, w jakim horyzoncie czasowym rozpatrujecie możliwe opcje. Czy to ma być mieszkanie na chwilę, które później zamienicie na większe? Może warto zdecydować się od razu na większe, jeśli planujecie założyć rodzinę z dzieckiem? Ale jeśli nie jesteście na takim etapie, by już teraz podejmować tak ważne decyzje, to po prostu skupcie się na sobie i swoich potrzebach! Niech wspólne mieszkanie będzie miejscem na wspólne cieszenie się życiem i realizowanie celów. Pamiętajcie jednak, że mieszkanie we dwójkę wymaga kompromisów. W końcu chodzi o komfortowe życie obojga domowników.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Jak szybko sprzedać mieszkanie w 5 krokach?

Chcąc sprzedać mieszkanie mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości lub zrobić to sami. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne, ale wiąże się dodatkowym kosztem w postaci prowizji dla agenta. Możesz spróbować też sprzedaży na własną rękę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jak samodzielnie sprzedać mieszkanie. Jak szybko […]

Czytaj więcej →

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej. Spis treści: […]

Czytaj więcej →

Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Z zakupem mieszkania, jako jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu, wiąże się wiele pytań. Konsekwencje nietrafionych decyzji mogą ciągnąć się za nami latami, dlatego, zamiast wierzyć sprzedającemu na słowo, lepiej dobrze się przygotować i samemu zweryfikować stan faktyczny nieruchomości. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedzieć, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania. Spis treści: 1. […]

Czytaj więcej →