Mieszkanie idealne dla pary, czyli jakie? 

Mieszkanie idealne dla pary, czyli jakie? 

Nawet niewielka, dwuosobowa rodzina potrzebuje komfortowej przestrzeni do życia. Każdy musi mieć swój kąt i poczucie, że jest u siebie. Dowiedz się, jakie mieszkanie będzie idealnie dla pary oraz na co zwrócić uwagę, wybierając spośród ofert nieruchomości.

Niejednokrotnie przed związkiem dwojga osób, niezależnie od ich wieku i stażu relacji, życie stawia bardzo poważne wyzwanie – wspólne zamieszkanie. W takiej sytuacji każdej parze towarzyszy ekscytacja, ale także lekki, lecz pobudzający stres. Jeśli stwierdzicie, że chcecie razem kupić czy wynająć mieszkanie, to warto od samego początku się zastanowić, jakie powinno być gniazdko stworzone dla pary tak wyjątkowej, jak Wy! Poniżej znajdziecie pięć wskazówek, jak znaleźć mieszkanie idealne dla pary.

O czym pamiętać, planując mieszkanie we dwójkę?

Szukanie mieszkania idealnego dla pary to nie przelewki. Jest wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę i o których trzeba pomyśleć zawczasu. Poniższa lista pomoże Wam uporządkować myśli i spojrzeć na poszczególne propozycje pod różnym kątem. Mamy nadzieję, że dzięki niej będziecie w stanie ocenić, czy koszty przy zakupie mieszkania są adekwatne do Waszych wymagań, czy lepiej, póki co zdecydować się na wspólny wynajem, a za parę lat pomyśleć o swoim.

Jak urządzić mieszkanie dla pary?

 

1. Jaki metraż powinno mieć mieszkanie dla pary?

Decyzja odnośnie metrażu mieszkania dla pary na początek bywa często spychana na dalszy plan – dlaczego? Ponieważ zakochanym zwykle niewiele trzeba – można np. żyć w kawalerce o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Ale zdecydowanie wygodniej będzie, jeśli takie mieszkanie „na początek” wspólnego życia będzie miało ok. 40 m2. Godny rozważenia jest również wybór mieszkania z dodatkowym pokojem, który będzie stanowił gabinet w domu, a kto wie – może za kilka lat dla dziecka?

2. Układ idealnego mieszkania

Mieszkanie dla dwójki powinno mieć taki układ, żeby zapewnić domownikom odpowiednią przestrzeń funkcjonalną. Podstawa to osobna sypialnia, kompaktowa łazienka, strefa „storage” i najlepiej większy salon z aneksem kuchennym, gdzie będzie można np. zorganizować czasem przyjęcie. Poza tym warto zdecydować się na lokal z dobrym nasłonecznieniem strefy dziennej (z balkonem lub ogródkiem). Należałoby również zwrócić uwagę na pełne wykorzystanie metrażu. Mieszkania ze zbędnymi metrami w korytarzu, lub w zbyt dużej łazience będą z jednej strony droższe, a z drugiej mało funkcjonalne.

3. Własne strefy dla każdego z Was

Zdecydowanie warto pamiętać o swojej indywidualności i nawet w małym mieszkanku zapewnić sobie przestrzeń tylko dla siebie. Mogą to być przykładowo własny, ulubiony fotel do czytania czy kąt do słuchania muzyki. Ważne, by był on dostępny zawsze, kiedy potrzebujecie odpoczynku od towarzystwa drugiej osoby.

4. Jak urządzić wspólne gniazdko?

Jak idealne mieszkanie dla pary powinno być urządzone? Przede wszystkim – wspólnie! Warto poszukać razem inspiracji w internecie lub wybrać się do sklepów wnętrzarskich. Istotne jest, by wystrój mieszkania, kolorystyka, meble i dodatki spełniały wspólne potrzeby i oczekiwania. Słuchajcie się nawzajem, żeby potem któraś ze stron nie czuła się źle, że jej oczekiwania zostały zignorowane przez partnera / partnerkę. Na pewno wypracujecie kompromis.

5. Lokalizacja

Niezależnie od miasta, w którym będziecie poszukiwać mieszkania dla pary – Kraków, Warszawa, Leżajsk czy Złotoryja, to koniecznie trzeba wybrać dobrą lokalizację. Dobra to znaczy taka, która jest dopasowana do potrzeb obu osób. Jedni szukają mieszkań blisko uczelni czy pracy, a drudzy wybierają miejsca, gdzie tętni życie rozrywkowe. Istotne będą odległości od sklepów, przystanków komunikacji miejskiej czy żłobków. A może Wasze idealne mieszkanie będzie gdzieś na obrzeżach miasta blisko zieleni?

Idealne mieszkanie dla pary – dla każdego coś innego

Wybierając idealne mieszkanie dla dwójki, zastanówcie się, w jakim horyzoncie czasowym rozpatrujecie możliwe opcje. Czy to ma być mieszkanie na chwilę, które później zamienicie na większe? Może warto zdecydować się od razu na większe, jeśli planujecie założyć rodzinę z dzieckiem? Ale jeśli nie jesteście na takim etapie, by już teraz podejmować tak ważne decyzje, to po prostu skupcie się na sobie i swoich potrzebach! Niech wspólne mieszkanie będzie miejscem na wspólne cieszenie się życiem i realizowanie celów. Pamiętajcie jednak, że mieszkanie we dwójkę wymaga kompromisów. W końcu chodzi o komfortowe życie obojga domowników.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Oszczędności a nadciągająca inflacja. Jak je chronić?

Inflacja sprawia, że pieniądze odkładane na kontach bankowych systematycznie tracą na wartości. Kwoty co prawda zostają takie same, ale siła nabywcza oszczędności znaczenie maleje. Co zrobić, aby ochronić oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji?

Czytaj więcej →

Era home office, czyli 5 pomysłów na domowe biuro

Era Home Office rozpoczęła się w 2020 w momencie ogłoszenia pandemii Covid-19. Nagle okazało się, że domowe biuro stało się dla nas codziennością. I nawet jeżeli wcześniej nie pracowaliśmy z domu, to teraz zaczęliśmy to robić. Zdalna praca stała się faktem dla większości z nas pytanie o to, jak urządzić domowe biuro, stało się numerem 1 […]

Czytaj więcej →

Rynek nieruchomości a koronawirus. Fakty i mity

Ostatnio bardzo często porusza się temat wpływu pandemii COVID-19 na poszczególne gałęzie gospodarki. Mówi się o konsekwencjach kolejnych ograniczeń. Zastanawiamy się, jak w obecnej sytuacji poradzi sobie branża turystyczna czy gastronomiczna. Nie inaczej jest również w przypadku rynku nieruchomości. Czy mieszkania nadal się budują? Jak się sprzedają? Ile kosztują? To jedne z wielu pytań pojawiających […]

Czytaj więcej →