Mieszkanie bez wkładu własnego. Program Nowego Ładu

Mieszkanie bez wkładu własnego. Program Nowego Ładu

Rządowy projekt Nowego Ładu zakłada, że od 27 maja 2022 roku zacznie obowiązywać ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, dzięki której możliwy będzie zakup nieruchomości bez posiadania własnych środków na wkład do banku. Sprawdź, kto może skorzystać z proponowanego rozwiązania i jakie kwoty dofinansowania będą dostępne w ramach Programu bez wkładu własnego (w skrócie MBWW). Program mieszkanie […]

Rządowy projekt Nowego Ładu zakłada, że od 27 maja 2022 roku zacznie obowiązywać ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, dzięki której możliwy będzie zakup nieruchomości bez posiadania własnych środków na wkład do banku. Sprawdź, kto może skorzystać z proponowanego rozwiązania i jakie kwoty dofinansowania będą dostępne w ramach Programu bez wkładu własnego (w skrócie MBWW).

Program mieszkanie bez wkładu własnego – na czym ma polegać wsparcie?

Aktualnie, aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, musimy dysponować odpowiednim wkładem własnym, który stanowi minimum 10-20% wartości kupowanej nieruchomości. Brak odpowiednich oszczędności wyklucza z możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości przez bank. Rozwiązaniem tej sytuacji ma być Program mieszkanie bez wkładu własnego, którego zadaniem ma być wsparcie realizacji potrzeb mieszkaniowych. Zgodnie z ustawą możliwe będzie uzyskanie kredytu hipotecznego, gdzie na brakujący wkład własnych specjalnej gwarancji udzieli Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Kredyt gwarantowany dostępny będzie:

  • na zakup mieszkania, domu lub działki, a także budowę oraz wykończenie domu, przy założeniu, że cena nieruchomości nie przekroczy poziomu określonego w ustawie,
  • na okres kredytowania minimum 15 lat,
  • po wniesieniu opłaty prowizyjnej w wysokości 1%.

Mieszkanie bez wkładu – kto będzie mógł skorzystać?

Program MBWW zakłada, że o mieszkanie bez wkładu będą mogły starać się osoby, które mają odpowiednią zdolność kredytową, aby uzyskać kredyt, ale nie mają środków na wymagany wkład własny. Warunki dodatkowe:

  • osoby bezdzietne i posiadające 1 dziecko – brak posiadania innej nieruchomości do 5 lat wstecz,
  • osoby posiadające co najmniej 2 dzieci – mając dwójkę dzieci można posiadać nieruchomość do 50 m2, przy trójce dzieci do 75 m2, przy czwórce dzieci do 90 m2, a dla rodzin z co najmniej piątką dzieci nie ma limitu metrażu,
  • przynajmniej jeden kredytobiorca musi być obywatelem Polski.

Program dostępny jest dla singli, par/małżeństw bez dzieci oraz takich, które posiadają potomstwo. Ustawa nie przewiduje również żadnych ograniczeń wiekowych wobec wnioskujących osób.

mbww

Jaka jest kwota dofinansowania?

Główną korzyścią MBWW jest to, że mimo braku własnych oszczędności, sfinansowanie zakupu nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego, będzie możliwe. Gwarancja BGK może obejmować od 10 do 20% części kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. Ważne jest to, że wkład własny jest jedynie gwarantowany przez BGK, co oznacza, że trzeba będzie go spłacić razem z pozostałą częścią kredytu.

Dodatkowo mając już zaciągnięty kredyt gwarantowany, możliwe będzie skorzystanie z dopłaty do kredytu w formie spłaty rodzinnej, kiedy urodzi się kolejne dziecko. Dopłaty te będą przysługiwały w następującej wysokości:

  • 20 000 zł – kiedy rodzina powiększy się o drugie dziecko,
  • 60 000 zł – kiedy rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.

Program MBWW – limity cen za m2 mieszkania

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego dostępny będzie na zakup konkretnych nieruchomości, których cena nie przekroczy limitu wyznaczonego w ustawie. Celem wprowadzonych ograniczeń jest zminimalizowanie ryzyka sztucznego zawyżania cen przez deweloperów, a także zniechęcenie osób zamożnych do korzystania z programu.

Limity cenowe za 1 m2 mieszkania wynoszą odpowiednio dla:

  • mieszkań używanych – cena za 1 m2 użytkowy lokalu nie może przekroczyć wartości stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika 1,2.
  • nowych mieszkań kupowanych od dewelopera – cena za 1 m2 użytkowy lokalu nie może być wyższa od wartości stanowiącej iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oraz współczynnika 1,3.

Zapoznaj się również z naszym poradnikiem na temat tego, jak wybrać dobry kredyt hipoteczny.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Czym jest wskaźnik LTV i jak wpływa on na kredyt?

Otrzymanie kredytu hipotecznego nigdy nie było łatwe, a cały proces stał się jeszcze bardziej skomplikowany w czasie trwającej pandemii. Wiele banków zmodyfikowało swoje regulaminy i warunki, przez co pozornie atrakcyjne oferty kredytowe często okazują się mało korzystne dla klientów. Co to jest wskaźnik LTV i jak wpływa on na kredyt? Odpowiedź w dzisiejszym artykule! Pieniądze […]

Czytaj więcej →

Depozyt notarialny — wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Podobnie do wielu transakcji, sprzedaż i kupno nieruchomości wiąże się ze sporym ryzykiem, które wynika z obowiązku zapłacenia z góry ustalonej kwoty. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją specjalne formy zabezpieczenia takie jak depozyt notarialny. Chociaż w wielu krajach rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, w Polsce wciąż wzbudza mieszane uczucia. Czy depozyt notarialny jest bezpieczny? 

Czytaj więcej →

Koszt kredytu hipotecznego. Co musisz o nim wiedzieć?

Nabywanie mieszkań jest niezwykle popularne. To doskonała inwestycja, gdyż ceny nieruchomości rosną w zatrważającym tempie. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto dowiedzieć się, jaki jest realny koszt kredytu hipotecznego i co zostaje do niego wliczone. Spis treści: Jaki jest koszt kredytu hipotecznego? Jak obliczyć koszt kredytu hipotecznego? O czym jeszcze musisz pamiętać? Jaki jest […]

Czytaj więcej →