Koszty nowego mieszkania – co się na nie składa?

Koszty nowego mieszkania – co się na nie składa?

Decydując się na zakup nieruchomości, należy pamiętać, że cena nabycia to nie jedyne koszty przy zakupie nowego mieszkania. Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny mają szereg dodatkowych opłat, których poznanie umożliwi nam oszacowanie wartości końcowej nabycia nieruchomości. A zatem, jakie są koszty zakupu mieszkania? Jakie są koszty przy zakupie mieszkania? Po pierwsze, podatek od […]

Decydując się na zakup nieruchomości, należy pamiętać, że cena nabycia to nie jedyne koszty przy zakupie nowego mieszkania. Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny mają szereg dodatkowych opłat, których poznanie umożliwi nam oszacowanie wartości końcowej nabycia nieruchomości. A zatem, jakie są koszty zakupu mieszkania?

Jakie są koszty przy zakupie mieszkania?

Po pierwsze, podatek od czynności cywilnoprawnych. Uregulowany został ustawowo i jego wartość wynosi 2 proc. od ceny nieruchomości. W przypadku ceny zakupu w kwocie 600 tys. to aż 12000 zł. Podatek ten naliczany jest tylko od zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, czyli decydując się na zakup nowego mieszkania od dewelopera, opłaty takiej nie będziemy musieli ponosić. Koszty kupna mieszkania będą zatem niższe na rynku pierwotnym.

Kolejny ważny element – taksa notarialna

Po drugie, taksa notarialna, czyli wydatek związany z wynagrodzeniem notariusza. Notariusz jako osoba sporządzająca umowę pobiera od takiej czynności dodatkowe opłaty, których maksymalne wysokości określone są odpowiednich rozporządzeniach. Dodatkowe koszty przy kupnie mieszkania w tym przypadku uzależnione są od wartości nieruchomości:

  • 30 000 do 60 000 zł – to koszt taksy 710 zł plus 1 proc. nadwyżki powyżej 30 000 zł,
  • 60 000 do 1 000 000 zł – to koszt taksy 1010 zł plus 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60000 zł,
  • 1 mln do 2 mln zł – to koszt taksy 4 770 zł plus 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln z zastrzeżeniem, że nie może jednak przewyższyć kwoty 10 000 zł.

Koszty przy zakupie nowego mieszkania

Stawki są maksymalne, dlatego wysokość opłaty notarialnej może być różna w zależności od tego, jaką zastosuje wybrany przez nasz notariusz. Podczas podpisywania umowy deweloperskiej zgodnie z ustawą, koszty te pokrywane są po połowie przez nabywcę i dewelopera. Podczas podpisywania aktu notarialnego przenoszącego własność całą kwotę pokrywa nabywca.

Podane wartości są cenami netto, czyli musimy do nich doliczyć podatek VAT. Dodatkowo notariusz pobiera opłatę za wypisy z aktu notarialnego za każdą rozpoczętą stronę 6 zł. Wypisów takich musimy zrobić minimum trzy.

Opłaty sądowe

Koszty kupna mieszkania to po trzecie opłaty sądowe niezależne od wyboru mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Składają się na nie:

  • założenia księgi wieczystej w kwocie 60 zł,
  • wpis prawa własności do KW w kwocie 200 zł,
  • ustanowienia hipoteki w kwocie 200 zł w przypadku zakupu nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym.

A co z kredytem hipotecznym?

Koszty związane z kredytem hipotecznym to osobne zagadnienie. Należy brać je pod uwagę tylko w sytuacji, w której zakup nie odbywa się z własnych środków, a za pomocą kredytu udzielonego w banku. Do kosztów zaliczamy między innymi: opłatę prowizyjną, marżę, odsetki. Oferty banków mogą być różne, dlatego przed zakupem warto poświęcić czas na ich analizę. Można również skorzystać z usług doradców hipotecznych. O tym, jak wybrać dobry kredyt hipoteczny, pisaliśmy także na naszym blogu. Dowiedz się także, jak wygląda cała procedura przyznawania kredytu hipotecznego.

Koszty kupna mieszkania a wyposażenie

Po czwarte zakup nowego mieszkania to koszty związane również z jego urządzeniem. Kupując lokal z rynku wtórnego, możemy wybrać mieszkanie, które nie będzie wymagać od nas dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Wtedy już po zakupie możemy zacząć przeprowadzkę. Na rynku nieruchomości pojawia się aktualnie coraz więcej takich gotowców inwestycyjnych. Zakup mieszkania od dewelopera na rynku pierwotnym będzie się wiązać z niemałym kosztem jego urządzenia. Jeżeli dodatkowo remont sfinansujemy za pomocą kredytu, to wartość do zwrotu będzie powiększona o dodatkowe koszty. Warto zatem porównać oferty i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 3

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Koszt kredytu hipotecznego. Co musisz o nim wiedzieć?

Nabywanie mieszkań jest niezwykle popularne. To doskonała inwestycja, gdyż ceny nieruchomości rosną w zatrważającym tempie. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto dowiedzieć się, jaki jest realny koszt kredytu hipotecznego i co zostaje do niego wliczone. Jaki jest koszt kredytu hipotecznego? Kredyt hipoteczny to najchętniej udziela przez banki forma wsparcia finansowego, gdyż kupowana albo budowana […]

Czytaj więcej →

Wycena nieruchomości. Jak ocenić wartość mieszkania?

W procesie kupna i sprzedaży mieszkania, domu lub jakiejkolwiek innej nieruchomości kluczowym punktem jest zwykle kwestia ekonomiczna. Jest to na tyle ważny element transakcji, że często decyduje o powodzeniu lub niepowodzeniu całej operacji zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Stąd tak ważna jest dobra wycena nieruchomości w celu prawidłowego ustalenia jej wartości. Jak jej dokonać i […]

Czytaj więcej →

Kawalerki na wynajem. Jaka to inwestycja?

Mieszkania zawsze były jednym z pierwszych wyborów dla wielu prywatnych inwestorów. Chociaż w pierwszej połowie 2020 roku trend ten został sparaliżowany w wyniku kryzysu pandemicznego, wszystko wskazuje na to, że atrakcyjność i rentowność rynku nieruchomości wraca aktualnie na dobre tory. Pojawiają się nowe potrzeby mieszkaniowe, a ceny za metr kwadratowy rosną. Czy zakup kawalerki, a nie dużego […]

Czytaj więcej →