Kiedy zwraca się mieszkanie na wynajem? Wszystko, co musisz wiedzieć

Kiedy zwraca się mieszkanie na wynajem? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jedną z bardziej popularnych form lokaty kapitału jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Uznaje się, że jest to wciąż jedna z bezpieczniejszych metod inwestowania, która przynosi w perspektywie czasu pewne dochody. Popularność tego typu inwestycji rosła wraz z utrzymywaniem się niskiego poziomu oprocentowania lokat bankowych, kiedy to lokowane środki nie przynosiły w znaczących zysków i […]

Jedną z bardziej popularnych form lokaty kapitału jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Uznaje się, że jest to wciąż jedna z bezpieczniejszych metod inwestowania, która przynosi w perspektywie czasu pewne dochody. Popularność tego typu inwestycji rosła wraz z utrzymywaniem się niskiego poziomu oprocentowania lokat bankowych, kiedy to lokowane środki nie przynosiły w znaczących zysków i ochrony przed inflacją. Niezależnie jednak od poziomu inflacji czy stóp procentowych, zakup mieszkania na wynajem, to wciąż inwestycja korzystna. Jak można zarobić na nieruchomości na wynajem? Jaka jest rentowność inwestycji i po ilu latach zwraca się mieszkanie na wynajem?

Zalety i wady zakupu mieszkania na wynajem – zwrot inwestycji

Z racji znacznego niedoboru mieszkań na rynku oraz brakiem zdolności kredytowej czy wystarczających środków na własne mieszkanie wielu osób, wciąż utrzymuje się wysoki popyt na mieszkania na wynajem i to zarówno krótko-, jak i długoterminowy. Z zakupu mieszkania na wynajem wynika kilka podstawowych korzyści z tej formy lokaty kapitału:

  • niskie ryzyko utraty wartości i zabezpieczenie kapitału w samej nieruchomości;
  • szacunkowo wyższy wzrost inwestycji w mieszkanie od umieszczania kapitału na lokatach bankowych;
  • możliwość uzyskania pasywnego dochodu z tytułu wynajmu lub dzierżawy, nawet w przypadku wzięcia kredytu na sfinansowanie zakupu.

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem

To, ile lat na zwrot inwestycji w mieszkanie na wynajem nam to zajmie, będzie zależne również od ryzyk, które warto wziąć pod uwagę, jak na przykład:

  • wysoki koszt inwestycyjny;
  • długi okres zwrotu z inwestycji;
  • niska płynność finansowa związana z poszukiwaniem najemców.

Co więcej, wszelkie rozważania na temat zwrotu inwestycji w mieszkanie na wynajem warto poprzedzić rozsądną analizą rynku mieszkaniowego w mieście, w którym chcemy zainwestować.

Po ilu latach zwraca się mieszkanie na wynajem – jak to obliczyć?

Zwrot z inwestycji w mieszkanie będzie bezpośrednio zależny od rynkowych cen mieszkań w danym regionie (czy nawet dzielnicy większego miasta), a także od przeciętnego poziomu czynszów i może wynieść kilkanaście lat. Okres ten może ulec skróceniu lub też wydłużeniu w zależności od finalnych kwot transakcyjnych, opłat najmu i innych realnych kosztów. Ilość czasu, jaką nam zajmie zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem należy obliczyć poprzez podzielenie zainwestowanego kapitału przez przepływ finansowy wynikający z wynajmu w ujęciu rocznym, czyli możliwy do osiągnięcia przychód po uwzględnieniu wszystkich kosztów, związanych z:

  • zakupem nieruchomości (opłaty notarialne czy prowizja dla biur pośrednictwa);
  • przystosowaniem nieruchomości (remont, wyposażenie);
  • utrzymaniem nieruchomości (remont, naprawy, koszty administracyjne i inne)
  • a także, w przypadku kredytowania – wysokości kosztów kredytowania.

Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem można też obliczać w postaci rocznej stopy zwrotu z nieruchomości (tzw. współczynnik ROI), który oblicza się procentowo poprzez podzielenie rocznego przepływu finansowego (z uwzględnieniem czynszu najmu i wszelkich kosztów) przez zainwestowany kapitał.

Zwrot z inwestycji w mieszkanie na wynajem

Z pewnością zakup w nieruchomość na wynajem jest to inwestycja wieloletnia, a w przypadku kredytowania środków na zakup, inwestycja taka sprowadza się do bezkosztowego ulokowania kapitału w nieruchomości. Dokonując obliczeń, ile zajmie lat zwrot inwestycji w mieszkanie na wynajem zakupionego z własnych środków, należy odpowiednio rozeznać rynek, by zainwestować możliwie minimalne środki w mieszkanie przynoszące maksymalne zyski z tytułu najmu już po uwzględnieniu wszystkich obecnych i szacowanych na przyszłość kosztów.

 

Czy ten post był pomocny?

0 / 5. 0

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Flipy na rynku nieruchomości. Co to takiego?

W ostatnich latach coraz więcej osób dysponujących pokaźnymi środkami decyduje się na tak zwane flipy nieruchomości. Co to takiego i jak w łatwy sposób zarobić na kupnie mieszkania? Spis treści: Co to jest flip mieszkania? Jak zarobić na flipie? Flipy na rynku nieruchomości — podsumowanie Co to jest flip mieszkania? Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, […]

Czytaj więcej →

Mieszkanie w kamienicy — czy warto w nie inwestować?

Zastanawiasz się, czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja? Urokliwa architektura, dogodna lokalizacja i wnętrza przepełnione duchem historii często toczą walkę z atrakcyjnym stylem nowego budownictwa osiedli mieszkaniowych. Co więc wybrać i czy warto kupić mieszkanie w kamienicy? Mieszkania w kamienicy są atrakcyjne głównie dla miłośników historycznego klimatu i tych, którzy szukają lokum idealnego na […]

Czytaj więcej →

Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Dzielnice dla każdego

Kraków to jedno z najpiękniejszych i jednocześnie najdroższych miast w Polsce. Jest to związane zarówno z piękną architekturą, wieloma zabytkami i całkiem sporą ilością terenów zielonych. To doskonałe miejsce dla młodych ludzi, którzy pragną założyć rodzinę, a także znaleźć wymarzoną pracę, rozwijać swoje zamiłowaniami oraz bezustannie podnosić umiejętności. Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie? Na to pytanie nie […]

Czytaj więcej →