Kawalerki na wynajem. Jaka to inwestycja?

Kawalerki na wynajem. Jaka to inwestycja?

Mieszkania zawsze były jednym z pierwszych wyborów dla wielu prywatnych inwestorów. Chociaż w pierwszej połowie 2020 roku trend ten został sparaliżowany w wyniku kryzysu pandemicznego, wszystko wskazuje na to, że atrakcyjność i rentowność rynku nieruchomości wraca aktualnie na dobre tory. Pojawiają się nowe potrzeby mieszkaniowe, a ceny za metr kwadratowy rosną. Czy zakup kawalerki, a nie dużego […]

Mieszkania zawsze były jednym z pierwszych wyborów dla wielu prywatnych inwestorów. Chociaż w pierwszej połowie 2020 roku trend ten został sparaliżowany w wyniku kryzysu pandemicznego, wszystko wskazuje na to, że atrakcyjność i rentowność rynku nieruchomości wraca aktualnie na dobre tory. Pojawiają się nowe potrzeby mieszkaniowe, a ceny za metr kwadratowy rosną. Czy zakup kawalerki, a nie dużego apartamentu jest zatem dobrym pomysłem?

Ile dzisiaj kosztuje kupno kawalerki?

Przed podjęciem decyzji o zakupie kawalerki na wynajem należy przeanalizować ewolucję cen mieszkań w ostatnim okresie. Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski w pierwszym kwartale 2021 roku cena transakcyjna lokalu od dewelopera była o 7,7% wyższa niż w 2020 roku w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk i Gdynia. Nieco mniej trzeba było zapłacić za mieszkanie z rynku wtórnego. Tutaj metr lokalu kosztował o 6,5% więcej niż rok wcześniej.

Wzrostowi cen nieruchomości towarzyszył jednak znaczny wzrost transakcji i zainteresowania zakupem nieruchomości. Bank centralny ostrzega, że to cisza przed burzą i wkrótce umocniona koniunktura na rynku mieszkaniowym przeżyje prawdziwe bum. Jednak wysoki popyt na nieruchomości odbije się także wzrostem cen. W I kwartale 2021 roku za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego w Krakowie trzeba było zapłacić ok. 9 000 zł. Dziś już widać duży skok, a przewiduje się, że w miarę upływu czasu kwota ta wzrośnie o kilka tysięcy złotych.

Wzrost ostatecznej wartości mieszkań wynika głównie z dwóch czynników: gwałtownego wzrostu cen gruntów oraz wysokich kosztów budowy i materiałów budowlanych.

Kupno kawalerki pod wynajem

Czy inwestycja w kawalerkę jest opłacalna?

Przy tak szybko rosnących cenach mieszkań nie każdego stać na zakup wielkiego apartamentu, ale już kupno kawalerki pod wynajem jest możliwe i może być opłacalne. Powody, które wskazują na to, że inwestowanie w mieszkanie do wynajęcia to dobry pomysł, są następujące:

  • Obecna sytuacja ekonomiczna niektórych osób (utrata pracy w dobie pandemii) i brak możliwości posiadania własnych czterech kątów sprawiły, że opcja wynajmu zyskała na znaczeniu.
  • Regularny miesięczny dochód. W przypadku znalezienia najemcy, który płaci regularnie za wynajem, otrzymasz co miesiąc gwarantowaną kwotę. Minusem jest to, że odzyskanie kapitału zainwestowanego w zakup zajmie trochę czasu.
  • Wynajęcie kawalerki jest zazwyczaj szybsze niż jej sprzedaż.
  • Eksperci z branży zapewniają, że to idealny moment – zwrot z inwestycji w kawalerkę stale rośnie i pozwala na skuteczne zarabianie na wynajmie mieszkań.

Jak obliczana jest rentowność kawalerki?

Istnieje bardzo prosta formuła, która pozwala sprawdzić rentowność nieruchomości. Jeśli chcesz wiedzieć, czy opłaca się Ci zdecydować na kupno kawalerki pod wynajem, musisz obliczyć oczekiwane roczne dochody i koszt utrzymania lokalu (wszelkie wydatki, które w związku z nim ponosisz np. podatki, opłata do wspólnoty mieszkaniowej, wywóz śmieci, fundusz remontowy itd.).

Na przykład, jeśli kupiłeś mieszkanie inwestycyjne za 100 000 zł i wynajmujesz je za 600 zł miesięcznie (7200 zł rocznie) i masz wydatki w wysokości 1500 zł rocznie, zwrot wyniesie 5700 zł dochodu netto spośród 100 000 zł, które kosztowała kawalerka.

Oprócz tych wydatków będziesz musiał liczyć się z tym, że mogą wystąpić okresy, w których nie uzyskasz dochodu, np. gdy lokator zrezygnuje z wynajmu, a inna osoba od razu nie zajmie jego miejsca. Jednak biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie mieszkaniami do wynajęcia, żadne przestoje nie są zagrożeniem.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 2

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Koszt kredytu hipotecznego. Co musisz o nim wiedzieć?

Nabywanie mieszkań jest niezwykle popularne. To doskonała inwestycja, gdyż ceny nieruchomości rosną w zatrważającym tempie. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, warto dowiedzieć się, jaki jest realny koszt kredytu hipotecznego i co zostaje do niego wliczone. Jaki jest koszt kredytu hipotecznego? Kredyt hipoteczny to najchętniej udziela przez banki forma wsparcia finansowego, gdyż kupowana albo budowana […]

Czytaj więcej →

Wycena nieruchomości. Jak ocenić wartość mieszkania?

W procesie kupna i sprzedaży mieszkania, domu lub jakiejkolwiek innej nieruchomości kluczowym punktem jest zwykle kwestia ekonomiczna. Jest to na tyle ważny element transakcji, że często decyduje o powodzeniu lub niepowodzeniu całej operacji zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Stąd tak ważna jest dobra wycena nieruchomości w celu prawidłowego ustalenia jej wartości. Jak jej dokonać i […]

Czytaj więcej →

Oszczędności a nadciągająca inflacja. Jak je chronić?

Inflacja sprawia, że pieniądze odkładane na kontach bankowych systematycznie tracą na wartości. Kwoty co prawda zostają takie same, ale siła nabywcza oszczędności znaczenie maleje. Co zrobić, aby ochronić oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji?

Czytaj więcej →