Jakie mieszkanie kupić pod wynajem? 5 przydatnych wskazówek

Jakie mieszkanie kupić pod wynajem? 5 przydatnych wskazówek

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i zyskać dodatkowy przychód, to możesz zdecydować się na kupno, a następnie na wynajem mieszkania. Jednak zanim wykonasz taki krok, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie mieszkanie najlepiej kupić pod wynajem, aby naprawdę się opłacało. Poznaj 5 porad, które ułatwią ten wybór. Jakie mieszkanie najlepiej kupić? Poradnik krok po kroku Zastanawiając się … Continued

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze i zyskać dodatkowy przychód, to możesz zdecydować się na kupno, a następnie na wynajem mieszkania. Jednak zanim wykonasz taki krok, koniecznie musisz dowiedzieć się, jakie mieszkanie najlepiej kupić pod wynajem, aby naprawdę się opłacało. Poznaj 5 porad, które ułatwią ten wybór.

Jakie mieszkanie najlepiej kupić? Poradnik krok po kroku

Zastanawiając się nad tym, jak dobrze wybrać mieszkanie, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Poniżej prezentujemy je i opisujemy tak, byś decydując się na daną nieruchomość, był pewny, że wybór jest słuszny.

1. Wybierz grupę docelową

Zanim w ogóle rozpoczniesz poszukiwanie idealnej nieruchomości, która wkrótce ma stać się Twoim dodatkowym zastrzykiem pieniędzy, musisz przede wszystkim przeanalizować swoje finanse. Zwróć uwagę na to, ile wynoszą i jak bardzo stabilne są Twoje przychody. Policz również sumę wszystkich zobowiązań i w razie, gdybyś chciał wziąć kredyt, dowiedz się, na jakie koszty musisz się przygotować.
Następnie zastanów się, komu chcesz wynajmować mieszkanie. Określenie grupy docelowej przy decyzji, jakie mieszkanie kupić na wynajem, jest bardzo ważne, gdyż na podstawie tej wiedzy znacznie łatwiej dopasujesz takie aspekty jak lokalizacja, standard mieszkania czy położenie na konkretnym piętrze. Być może chcesz wynajmować mieszkanie studentom — wtedy postaw na kawalerki blisko uczelni — lub też pracownikom premium — w takim przypadku wybierz nieruchomość w centrum dużego miasta.

Jakie mieszkanie najlepiej kupić pod wynajem?

2. Poszukaj mieszkań w centrum

Lokalizacja to jedna z kluczowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, kiedy zastanawiasz się, jak dobrze wybrać mieszkanie. Wiele osób twierdzi, że ważniejsze jest zwrócenie uwagi na jego standard, ale to nieprawda.
Kiedy znajdziesz mieszkanie w centrum miasta, to znacząco zwiększysz szanse na to, że nieruchomość będzie cieszyła się dużą popularnością. Wysoko cenione są obiekty, które znajdują się blisko węzłów komunikacyjnych, ważnych sklepów, instytucji itd. Jednak pamiętaj o jeszcze jednym szczególe, a mianowicie — im bliżej centrum będzie znajdowała się nieruchomość, tym czynsz również będzie wyższy. Zatem zastanów się, czy osoby, którym wynajmiesz mieszkanie, będą w stanie sprostać takim oczekiwaniom finansowym.

3. Zastanów się nad wielkością mieszkania

Jakie mieszkanie najlepiej kupić? Małe! Nie jest to żelazna zasada, ale znacznie więcej osób szuka na wynajem raczej niewielkiego mieszkania o metrażu do ok. 45 m2. Kiedy postawisz właśnie na nieruchomość tej wielkości, to zwiększysz też szansę na szybkie znalezienie najemcy i rozpoczęcie zarabiania na mieszkaniu. W wielu przypadkach to bardzo dobra strategia dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w inwestowaniu pieniędzy w nieruchomości.

4. Liczba pokoi

Kiedy zastanawiasz się nad tym, jakie mieszkanie kupić pod wynajem, to nie zapomnij też o tym, żeby zwrócić uwagę na liczbę pokoi. To aspekt, który dla najemców odgrywa kluczową rolę. Dużym zainteresowaniem cieszą się kompaktowe mieszkania, składające się z dwóch pokoi, kuchni i łazienki. W dodatku cena, którą zapłacisz za kupno takiej nieruchomości, nie będzie aż tak wysoka, jak w przypadku apartamentu.

Jak dobrze wybrać mieszkanie?

5. Wielkość miasta

Osoby, które decydują się na inwestowanie w mieszkania pod wynajem, chętniej stawiają na duże miasta takie jak Warszawa, Kraków czy choćby Poznań. Sporym zainteresowaniem cieszą się także miejsca z turystycznymi atutami typu Gdańsk lub Zakopane. Koszty zakupu nieruchomości są tam wyższe, ale chętnych na wynajem nie brakuje, nawet przy wyższych cenach za wynajem.

Jak wybrać mieszkanie, aby potem tego nie żałować?

Koniecznie przed zainwestowaniem pieniędzy w mieszkanie zwróć uwagę na wszystkie wymienione wyżej wskazówki. W razie potrzeby możesz też skorzystać z pomocy doradców, aby dowiedzieć się, jak dobrze wybrać mieszkanie i znacząco zwiększyć swoje zyski. Niezależnie od tego, czy inwestujesz środki własne, czy zaciągasz kredyt, zawsze konieczna jest dogłębna analiza, aby mieć pewność, że to naprawdę Ci się opłaca.
Już nie musisz zastanawiać się, jak wybrać mieszkanie na wynajem — po prostu zacznij działać!