Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny? 6 wskazówek

Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny? 6 wskazówek

Wybierając kredyt hipoteczny przeznaczony na sfinansowanie zakupu nieruchomości, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, którymi mogą różnić się oferty poszczególnych banków. Najlepszy kredyt hipoteczny to taki, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Są jednak pewne elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Najlepszy kredyt hipoteczny w sześciu krokach Poniżej prezentujemy wszystkie etapy, które doprowadzą […]

Wybierając kredyt hipoteczny przeznaczony na sfinansowanie zakupu nieruchomości, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, którymi mogą różnić się oferty poszczególnych banków. Najlepszy kredyt hipoteczny to taki, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Są jednak pewne elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Najlepszy kredyt hipoteczny w sześciu krokach

Poniżej prezentujemy wszystkie etapy, które doprowadzą Cię do podjęcia decyzji, który kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Krok 1. Porównaj marże

Oprocentowanie kredytu jest sumą stawki WIBOR plus marża banku. WIBOR jest wartością zmienną i większość banków aktualizuje wskaźnik raz na 3 miesiące. Jest to tak zwany WIBOR 3M. Na ratę jaką zapłacimy ma również wpływ marża, której wysokość zależy od aktualnej oferty banku. I na ten element powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ rozpiętości mogą być naprawdę duże. W aktualnej ofercie marża jest ustalana na poziomie od 1,65% w BNP Paribas do nawet 4,45% w mBank. WIBOR 3M to aktualnie 0,21%, więc oprocentowanie kredytu może wynosić od 1,86% do 4,66%.

Krok 2. Sprawdź obowiązkowe ubezpieczenia

Bank może wymagać od nas dodatkowych ubezpieczeń zarówno na życie, jak i nieruchomości. Należy porównać wysokość wymaganych ubezpieczeń, bo będą one stanowić dodatkowy koszt miesięczny, jaki będziemy ponosić. Ważne jest też to, czy bank umożliwi nam skorzystanie z ubezpieczeń indywidualnych, gdzie możemy wybrać dowolnego ubezpieczyciela, czy obowiązkowe będzie ubezpieczenie bankowe.

Krok 3. Produkty dodatkowe czy są konieczne?

Jednym z warunków podpisania umowy kredytowej jest posiadanie rachunku w banku, który udziela nam kredyt. Ważne jest to, żeby zwrócić również uwagę na ofertę takiego konta. Nie zawsze są to rachunki bezpłatne i mogą generować dodatkowe koszty miesięczne. Zazwyczaj musimy mieć określony wpływ i dodatkowo używać kartę. Często promocyjna oferta uzależniona jest od skorzystania z produktów dodatkowych takich jak karta kredytowa lub nawet produkt inwestycyjny. Oceń, czy będziesz spełniać wszystkie warunki.

Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

Krok 4. Wysokość wkładu własnego

Aktualnie minimalny wymagany wkład własny na mieszkanie jest na poziomie od 10% do 20% wartości nieruchomości. Im wyższy wkład własny, tym niższe będą koszty kredytu, nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na większą wpłatę. W takiej sytuacji na pytanie: kredyt hipoteczny gdzie najlepiej? odpowiedzią będzie – tam, gdzie możemy wnieść niższy wkład.

Krok 5. Prowizja za udzielenie i wcześniejsza spłata

Prowizja za udzielenie kredytu, zgodnie z bieżącą ofertą wynosi od 0 do 2% wartości kredytu. Jak łatwo obliczyć na przykładzie kredytu w kwocie 300 tys., decydując się na ofertę z prowizją 2%, zapłacimy dodatkowo 6000 zł. Zgodnie z ustawą z dnia 23 marca 2017 r. opłata za wcześniejszą spłatę kredytu może być pobierana przez okres 36 miesięcy od dnia zawarcia umowy o kredyt i nie może przekroczyć 3% wartości spłacanego zobowiązania. Część banków zrezygnowało całkowicie z tej opłaty.

Krok 6. Czas przyznania

W ogłoszeniach pojawiają się często oferty korzystniejsze cenowo jeżeli sprzedawcy zależy na szybszej realizacji transakcji. Ważny wtedy będzie czas w jakim bank udzieli nam kredytu. Ustawowo decyzja powinna być wydana w ciągu 21 dni, są jednak banki, w których taką decyzje otrzymamy szybciej. Informację o aktualnym czasie uzyskamy od pośrednika kredytowego lub bezpośrednio w banku.

Który kredyt hipoteczny wybrać? Teraz już wiesz!

A zatem jak wybrać dobry kredyt hipoteczny? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Decyzja jest uzależniona od sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy. Dla jednych ważna będzie profesjonalna obsługa bankowa i łatwość przejścia przez proces hipoteczny, dla innych znaczenie może mieć tylko koszt kredytu. Jeśli już podjąłeś decyzję, na jaką opcję się decydujesz, sprawdź także, jak wygląda procedura przyznawania kredytu hipotecznego.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Mieszkanie bez wkładu własnego. Program Nowego Ładu

Rządowy projekt Nowego Ładu zakłada, że od 27 maja 2022 roku zacznie obowiązywać ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, dzięki której możliwy będzie zakup nieruchomości bez posiadania własnych środków na wkład do banku. Sprawdź, kto może skorzystać z proponowanego rozwiązania i jakie kwoty dofinansowania będą dostępne w ramach Programu bez wkładu własnego (w skrócie MBWW). Program mieszkanie […]

Czytaj więcej →

Czym jest wskaźnik LTV i jak wpływa on na kredyt?

Otrzymanie kredytu hipotecznego nigdy nie było łatwe, a cały proces stał się jeszcze bardziej skomplikowany w czasie trwającej pandemii. Wiele banków zmodyfikowało swoje regulaminy i warunki, przez co pozornie atrakcyjne oferty kredytowe często okazują się mało korzystne dla klientów. Co to jest wskaźnik LTV i jak wpływa on na kredyt? Odpowiedź w dzisiejszym artykule! Pieniądze […]

Czytaj więcej →

Depozyt notarialny — wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Podobnie do wielu transakcji, sprzedaż i kupno nieruchomości wiąże się ze sporym ryzykiem, które wynika z obowiązku zapłacenia z góry ustalonej kwoty. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją specjalne formy zabezpieczenia takie jak depozyt notarialny. Chociaż w wielu krajach rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością, w Polsce wciąż wzbudza mieszane uczucia. Czy depozyt notarialny jest bezpieczny? 

Czytaj więcej →