Inflacja w 2022 roku – prognozy i fakty

Inflacja w 2022 roku – prognozy i fakty

Rosnące ceny dóbr i usług, z które obserwujemy w ostatnich miesiącach nie tylko na wskaźnikach ekonomicznych, ale przede wszystkim na sklepowych półkach, są mocno niepokojące. Co więcej, próba powstrzymania wzrostu inflacji w postaci podnoszenia stóp procentowych przez NBP, wywołuje wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, co ma w założeniu ograniczyć popyt, ale jednak obciąża znacząco finanse gospodarstw […]

Rosnące ceny dóbr i usług, z które obserwujemy w ostatnich miesiącach nie tylko na wskaźnikach ekonomicznych, ale przede wszystkim na sklepowych półkach, są mocno niepokojące. Co więcej, próba powstrzymania wzrostu inflacji w postaci podnoszenia stóp procentowych przez NBP, wywołuje wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, co ma w założeniu ograniczyć popyt, ale jednak obciąża znacząco finanse gospodarstw domowych. Mimo wzrostu gospodarczego oraz rosnących wynagrodzeń, sytuacja jest na tyle niespokojna, że z jeszcze większą niecierpliwością czekamy na wszelkie dane dotyczące prognozy inflacji. Jak zatem będzie się kształtować inflacja w Polsce w 2022 roku? Jakie są prognozy NBP i ekonomistów?

Czym jest inflacja i jak się ją wylicza?

W myśl zasad ekonomicznych inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w danej gospodarce, co skutkuje realnym spadkiem siły nabywczej pieniądza. To oznacza, że za tę samą kwotę jesteśmy w stanie kupić mniej dóbr, niż w analogicznym okresie w przeszłości. O ile zmiany cen poszczególnych usług i towarów podlegają cyklicznym zmianom i fluktuacjom, jak np. wzrost cen warzyw i owoców w okresie zimowym, to z inflacją mamy do czynienia w sytuacji, gdy wzrost cen ma charakter powszechny. Wszelkie wyliczenia inflacji bazują na przeciętnej strukturze wydatków wszystkich gospodarstw z wyszczególnieniem:

  • dóbr użytku codziennego, jak żywność, paliwa, prasa,
  • dóbr trwałych, jak odzież, sprzęt RTV,
  • wszelkich usług.

Stopę inflacji za dany okres oblicza się poprzez porównanie całkowitej wartości koszyka konsumpcyjnego między poszczególnymi okresami, co pozwala śledzić kształtowanie się inflacji wraz z upływem czasu.

Prognozy inflacji w Polsce 2022

Prognoza inflacji 2o22 – co wpływa na wzrost cen?

Przyczyn ogólnego wzrostu cen na rynku jest zazwyczaj kilka, co sprawia, że jest to zjawisko bardzo złożone. Do głównych elementów pobudzających wzrost poziomu inflacji zaliczyć należy czynniki wewnętrzne, które obrazują stan gospodarki kraju, np.:

  • polityka monetarna banku centralnego;
  • niezrównoważony budżet państwa;
  • przeinwestowanie gospodarki z budżetu centralnego;
  • wzrost tzw. zagregowanego popytu konsumentów;
  • nadmierny wzrost podaży pieniądza wskutek zwiększenia jego emisji (dodruk).

Oraz czynniki częściowo zewnętrzne, takie jak:

  • wzrost cen dóbr importowanych;
  • niespodziewany lub gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych.

Obecna sytuacja inflacyjna w naszym kraju związana jest ściśle z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej, a także niedostatecznie dostosowaną do realiów gospodarki polityką monetarną.

Jaka jest prognozowana inflacja 2022 w Polsce?

Najnowsze dane GUS dotyczące inflacji w grudniu 2021 r. wykazały rekordowy od 20 lat poziom 8,6%. Średnia inflacja za 2021 r. w Polsce wyniosła 5,1%. Wzrost cen wbrew zeszłorocznym zapowiedziom Narodowego Banku Polskiego nie hamuje, a sytuacja się nie stabilizuje. Zgodnie ze zaktualizowanymi prognozami Prezesa NBP, średnioroczna inflacja w Polsce w 2022 r. ma wynieść ok. 7,6% z pikiem w czerwcu 8,3% i spadkiem do 6,2% w grudniu. Jednak analitycy i ekonomiści potwierdzają, że poziom ten może być wyższy i wartość bliska 10% może zostać osiągnięta już wiosną.

W związku z rosnącym poziomem inflacji 2022 rok to czas niepokoju konsumentów i wyzwań, jakie stoją przed władzami. Czas pokaże, jaki wpływ na poziom inflacji będą miały działania banku centralnego i rządu w zakresie podnoszenia stóp procentowych oraz działań w ramach tzw. tarcz antyinflacyjnych, jak np. czasowa obniżki stawki VAT na żywność z 5% do 0% czy na paliwa z 23% na 8%.

Czy ten post był pomocny?

5 / 5. 1

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. Co to takiego?

Ceny mieszkań w Polsce sukcesywnie rosną, również popyt na własne cztery kąty jest coraz większy. Możemy też zaobserwować zjawisko „wyrastających jak grzyby po deszczu” nieruchomości, które w dużych miastach pojawiają się praktycznie na każdym wolnym obszarze. Może to oznaczać, że wystąpi bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości. Czym ona jest i jakie są jej konsekwencje? Spis […]

Czytaj więcej →

Oszczędności a nadciągająca inflacja. Jak je chronić?

Inflacja sprawia, że pieniądze odkładane na kontach bankowych systematycznie tracą na wartości. Kwoty co prawda zostają takie same, ale siła nabywcza oszczędności znaczenie maleje. Co zrobić, aby ochronić oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji?

Czytaj więcej →

Rynek nieruchomości a koronawirus. Fakty i mity

Ostatnio bardzo często porusza się temat wpływu pandemii COVID-19 na poszczególne gałęzie gospodarki. Mówi się o konsekwencjach kolejnych ograniczeń. Zastanawiamy się, jak w obecnej sytuacji poradzi sobie branża turystyczna czy gastronomiczna. Nie inaczej jest również w przypadku rynku nieruchomości. Czy mieszkania nadal się budują? Jak się sprzedają? Ile kosztują? To jedne z wielu pytań pojawiających […]

Czytaj więcej →