Czym jest gotowiec inwestycyjny? Najważniejsze informacje

Czym jest gotowiec inwestycyjny? Najważniejsze informacje

Inwestowanie w nieruchomości jest w dzisiejszych czasach jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na lokatę swojego kapitału. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie o to, w co dokładnie zainwestować? Dobrą odpowiedzią są gotowce inwestycyjne, czyli mieszkania specjalnie przygotowane pod wynajem. Co to jest gotowiec inwestycyjny? Nie ma jednej, konkretnej definicji, natomiast chcąc określić, czym jest gotowiec […]

Inwestowanie w nieruchomości jest w dzisiejszych czasach jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na lokatę swojego kapitału. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie o to, w co dokładnie zainwestować? Dobrą odpowiedzią są gotowce inwestycyjne, czyli mieszkania specjalnie przygotowane pod wynajem.

Co to jest gotowiec inwestycyjny?

Nie ma jednej, konkretnej definicji, natomiast chcąc określić, czym jest gotowiec inwestycyjny i jakie ma cechy, można przedstawić to w następujący sposób. Gotowiec inwestycyjny to mieszkanie przeznaczone do zakupu przez inwestora, specjalnie przygotowane, wyposażone i urządzone na wynajem w sposób, który ma zagwarantować łatwość wynajmu, co przekłada się na wysoką stopę zwrotu dla inwestora.

Mieszkanie inwestycyjne – co to jest i jakie ma cechy?

Gotowiec inwestycyjny zgodnie z podaną definicją jest mieszkaniem, które ma zarabiać na najmie. Rodzaje najmu można podzielić ze względu na dwa czynniki: termin wynajmu i jego formę.

#1 Termin wynajmu

Ze względu na termin wynajem dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: krótko- i długoterminowy. Najem krótkoterminowy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni i służy głównie turystom lub osobom podróżującym służbowo. W związku z tym wymaga on poświęcania większej ilości czasu, aby obsłużyć często zmieniających się najemców, a co za tym idzie – regularnego sprzątania, wymiany pościeli, ręczników, czy też naprawy usterek. Najem krótkoterminowy przy odpowiednim utrzymaniu obłożenia może być bardziej zyskowny, jednak niesie za sobą ryzyka związane z dużą rotacją osób przebywających w mieszkaniu.
W przypadku najmu długoterminowego mówi się o umowach, których czas trwania wynosi zazwyczaj minimum pół roku. Klasycznym przykładem długoterminowego najemcy w dużych polskich miastach są studenci. Wynajem na taki okres gwarantuje ciągły dochód. Najemca długoterminowy wymaga mniejszej obsługi ze względu na większą samowystarczalność, różnica też pojawia się w wyposażeniu mieszkania – nie musi być ono tak bogato wyposażone, jak mieszkanie przeznaczone na najem krótkoterminowy.

#2 Forma wynajmu

Wynajem można podzielić również ze względu na formę. Dwie podstawowe, które wyróżniamy, to wynajem całego mieszkania lub wynajem na pokoje. Pierwsze rozwiązanie zakłada ujęcie lokalu mieszkalnego jako całości. Klasycznym przykładem najemcy jest tutaj rodzina wynajmująca całe mieszkanie. Oczywiście może być ono podzielone na pokoje, lecz wówczas lokatorzy nie dysponują tak dużą swobodą i prywatnością względem innych.

Gotowiec inwestycyjny co to jest

#3 Oczekiwania klienta, czyli najemcy mieszkania inwestycyjnego

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy mówimy o wynajmie na pokoje. Najemca gotowca (najczęściej student lub osoba pracująca po studiach) oczekuje bowiem większej niezależności i prywatności, dlatego w mieszkaniach inwestycyjnych najbardziej sprawdza się model wynajmu na poszczególne pokoje. Pokój w mieszkaniu inwestycyjnym powinien być jednoosobowy lub co najwyżej dwuosobowy, co gwarantuje najemcy podstawową niezależność i prywatność – jest jednak z niej w stanie zrezygnować w zakresie łazienki, kuchni i przedpokoju, które jako jedyne pozostają częścią wspólną wszystkich lokatorów mieszkania. Pozostałymi istotnymi oczekiwaniami potencjalnych lokatorów jest niska cena, którą studenci są w stanie zapłacić za pokój, oraz co istotne – lokalizacja mieszkania. Umiejscowienie lokum, na którym zależy większości studentów, to przede wszystkim bliskie położenie uczelni. Zazwyczaj mieszkania w centrum nadają się do tego idealnie, gdyż sporo uczelni wyższych znajduje się właśnie w tej części miasta, choć nie zawsze musi się to sprawdzać. Niektóre wydziały znajdują się w dalszej odległości od centrum, więc mieszkania w ich pobliżu będą również cieszyć się powodzeniem wśród studentów. Kolejnym czynnikiem decydującym o popycie na mieszkanie jest jego bliskie położenie do przystanku komunikacji miejskiej oraz pobliska infrastruktura w postaci sklepów, piekarni, drogerii i innych, stanowiących dla potencjalnego mieszkańca wartość dodaną.

#4 Oczekiwania inwestora

Wiedząc już, co to jest gotowiec inwestycyjny oraz jakie są oczekiwania najemcy takiego mieszkania, warto przyjrzeć się również oczekiwaniom inwestora. Na pierwszym miejscu powinien znaleźć się stabilny zwrot z inwestycji, czyli po prostu zarabianie na mieszkaniu. Zakładając zakup mieszkania i jego samodzielne wynajęcie, przy modelu długoterminowym generuje ono średnio 5% rocznej stopy zwrotu w stosunku do wartości mieszkania. Przykładowo, kupując mieszkanie o wartości 500 tys. zł, przy zakładanych 5% średni czynsz najmu brutto wyniesie rocznie 25 tys., co w przeliczeniu na miesiąc da więc około 2100 zł.
Zwrot z inwestycji to oczywiście nie wszystko. Inwestor, decydując się na zakup mieszkania inwestycyjnego, oczekuje również spokoju i komfortu psychicznego. To może zapewnić mu opcja wynajmu mieszkania firmie zarządzającej najmem w formie podnajmu pokoi, przez co staje się on właścicielem bezobsługowego lokalu. Typowy okres wynajmu na podnajem wynosi od pięciu do dziesięciu lat. Warto zaznaczyć, że w modelu podnajmu mowa jest o czynszu gwarantowanym. Inwestor zyskuje dzięki temu bezpieczeństwo i pewność, że przez kolejne lata będzie miał jeden obowiązek – comiesięczne sprawdzanie stanu swojego konta, na którym pojawiać się będzie gwarantowany czynsz waloryzowany o stopę inflacji.

Wynajem samodzielny czy przy pomocy specjalistów?

Stając się właścicielem mieszkania, mamy do wyboru właściwie dwie opcje, aby mieszkanie na nas zarabiało. Pierwsza z nich to zajmowanie się nim samemu. Druga to podnajęcie go zarządzającym specjalistom. Jakie są podstawowe cechy i różnice wynikające ze sposobu zarządzania? Warto spojrzeć na tabelę poniżej.

Czym jest gotowiec inwestycyjny?

Podpisanie umowy najmu z prawem do podnajmu z firmą, która będzie zarządzać najmem w naszym mieszkaniu, to najprostszy sposób na uzyskanie dochodu pasywnego i nieprzejmowanie się obsługą mieszkania. Lepiej więc powierzyć to zadanie specjalistom posiadającym odpowiedni know-how i optymalizującym procesy obsługi najmu, takie jak zarządzanie pustostanami, pozyskiwanie najemców czy obsługa techniczna mieszkania. Ponadto dzięki odpowiedniej optymalizacji i wynajmowi na pokoje, których cena “z metra” jest dużo wyższa niż cena wynajmu całego mieszkania, firma zarządzająca jest w stanie wypracować marżę pozwalającą zagwarantować właścicielowi mieszkania stały czynsz na poziomie 6%, podczas gdy – według danych rynkowych – zarządzanie najmem całego mieszkania na własną rękę pozwala generować zwrot na poziomie około 5%.

Podsumowanie

Omawiając pokrótce cechy gotowca inwestycyjnego, można zauważyć, że jego charakterystyka i parametry inwestycyjne spełniają dwa podstawowe oczekiwania inwestora, jakimi są zwrot z inwestycji i zapewnienie komfortu psychicznego osoby wynajmującej. Na koniec zostają różnice w sposobach zarządzania mieszkaniem, które sprowadzają się do poświęcania czasu i energii na obsługę mieszkania. Kiedy więc już wiesz, co to jest mieszkanie inwestycyjne, warto zadać sobie pytanie, czy angażować się w obsługę gotowca, kiedy można oddać go w dobre, profesjonalne ręce, ciesząc się komfortem psychicznym i comiesięcznym stałym dochodem przez kolejnych kilka lat? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu.

Czy ten post był pomocny?

3.7 / 5. 3

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Kiedy zwraca się mieszkanie na wynajem? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jedną z bardziej popularnych form lokaty kapitału jest inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Uznaje się, że jest to wciąż jedna z bezpieczniejszych metod inwestowania, która przynosi w perspektywie czasu pewne dochody. Popularność tego typu inwestycji rosła wraz z utrzymywaniem się niskiego poziomu oprocentowania lokat bankowych, kiedy to lokowane środki nie przynosiły w znaczących zysków i […]

Czytaj więcej →

Flipy na rynku nieruchomości. Co to takiego?

W ostatnich latach coraz więcej osób dysponujących pokaźnymi środkami decyduje się na tak zwane flipy nieruchomości. Co to takiego i jak w łatwy sposób zarobić na kupnie mieszkania? Spis treści: Co to jest flip mieszkania? Jak zarobić na flipie? Flipy na rynku nieruchomości — podsumowanie Co to jest flip mieszkania? Nie odkryjemy Ameryki, jeśli powiemy, […]

Czytaj więcej →

Mieszkanie w kamienicy — czy warto w nie inwestować?

Zastanawiasz się, czy mieszkanie w kamienicy to dobra inwestycja? Urokliwa architektura, dogodna lokalizacja i wnętrza przepełnione duchem historii często toczą walkę z atrakcyjnym stylem nowego budownictwa osiedli mieszkaniowych. Co więc wybrać i czy warto kupić mieszkanie w kamienicy? Mieszkania w kamienicy są atrakcyjne głównie dla miłośników historycznego klimatu i tych, którzy szukają lokum idealnego na […]

Czytaj więcej →