Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania? 5 elementów

Z zakupem mieszkania, jako jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu, wiąże się wiele pytań. Konsekwencje nietrafionych decyzji mogą ciągnąć się za nami latami, dlatego, zamiast wierzyć sprzedającemu na słowo, lepiej dobrze się przygotować i samemu zweryfikować stan faktyczny nieruchomości. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedzieć, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania. Spis treści: 1. […]

Z zakupem mieszkania, jako jedną z najpoważniejszych decyzji finansowych w życiu, wiąże się wiele pytań. Konsekwencje nietrafionych decyzji mogą ciągnąć się za nami latami, dlatego, zamiast wierzyć sprzedającemu na słowo, lepiej dobrze się przygotować i samemu zweryfikować stan faktyczny nieruchomości. Po lekturze tego tekstu będziesz wiedzieć, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania.

Spis treści:

 • co sprawdzić przed kupnem mieszkania - wnętrze mieszkania

  1. Wnętrze mieszkania

  Najbardziej oczywistą rzeczą wymagającą sprawdzenia przed zakupem nieruchomości jest stan techniczny mieszkania. Wbrew pozorom ten punkt dotyczy nie tylko mieszkań z rynku wtórnego, albowiem i w tych pachnących nowością, pochodzących prosto od dewelopera, również potrafią przytrafić się niedoróbki. A zatem, po kolei, co sprawdzić przy kupnie mieszkania?

  Po pierwsze należy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest kuchnia i łazienka, albowiem to właśnie z remontem tych dwóch pomieszczeń wiążą się największe koszty. Koniecznie trzeba odkręcić krany i sprawdzić odpływy oraz ciśnienie wody (zarówno zimnej, jak i ciepłej). Przy okazji okaże się, czy nie ma przecieków z rur. Poddajmy oględzinom szafki i szuflady w kuchni, sprawdźmy, czy dobrze się otwierają i zamykają. Wnętrze mebli kuchennych powie nam też sporo o poprzednich lokatorach, może np. ujawnić niemiłe niespodzianki w postaci nieprzyjemnego zapachu czy nawet insektów.

  Oczywiście nie zamierzamy poprzestać na tych dwóch pomieszczeniach. Kontynuując, co sprawdzić przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego, a także pierwotnego? Należy dokładnie obejrzeć ściany i sufity w poszukiwaniu śladów wilgoci czy nawet grzybów. Ich usunięcie jest bardzo trudne i kosztowne. Sprawdźmy szczelność okien. Warto zweryfikować stan podłóg, a także całego wyposażenia: mebli, AGD, RTV. Należy upewnić się, czy wszystkie gniazdka elektryczne działają i nie powodują spięć.

  2. Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania – stan budynku

  Niemniej ważne od tego, co zastaliśmy wewnątrz mieszkania, jest co, to znajduje się na zewnątrz. Zacznijmy od jego bezpośredniego otoczenia, czyli od stanu budynku, w którym mieszkanie się znajduje. Zwróćmy uwagę, czy budynek jest ocieplony, jak wygląda klatka schodowa i winda. Czy ściany są czyste? Czy może w powietrzu unosi się zapach dymu z papierosów, a podłoga jest brudna? Dowiedzmy się, w jaki sposób mieszkania są ogrzewane.

  3. Okolica oraz lokalizacja

  Co trzeba sprawdzić przy kupnie mieszkania poza samym budynkiem? Jego otoczenie. Będąc jeszcze w mieszkaniu zwróćmy uwagę na widok z okna oraz na usytuowanie mieszkania względem stron świata. W okolicy zwróćmy uwagę na dostępność miejsc parkingowych, na to, czy w pobliżu są sklepy, apteka, szkoła, przedszkole, tereny zielone, gdzie można wybrać się na spacer. To wszystko ma wpływ na wartość nieruchomości. Zorientujemy się, czy mieszkanie jest dobrze skomunikowane z najważniejszymi punktami w mieście i jak długo zajmuje dojazd (w godzinach szczytu oraz poza nimi), jak daleko jest najbliższy przystanek i jak często odjeżdżają z niego tramwaje czy autobusy.

  Czy w pobliżu znajdują się generujące hałas lub/oraz nieprzyjemne zapachy obiekty, takie jak zakłady produkcyjne, wysypiska, oczyszczalnie ścieków, trasy szybkiego ruchu? A może powstaną w niedalekiej przyszłości? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to zdecydowanie coś, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania.

  4. Koszty utrzymania

  Przejdźmy do czwartego punktu z listy tego, co sprawdzić przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego. Niewątpliwie są to wszystkie wydatki składające się na miesięczny koszt utrzymania nieruchomości. Najprościej będzie poprosić obecnego właściciela o przedstawienie dokumentów stanowiących potwierdzenie wydatków na ogrzewanie, wywóz śmieci, opłaty za administrowanie nieruchomością, składkę na fundusz remontowy itp. Jeżeli mieszkanie ma ogrzewanie elektryczne lub gazowe, poprośmy również o rachunki za te media z miesięcy zimowych. Da nam to chociaż ogólny ogląd sytuacji.

  5. Stan prawny

  Na sam koniec zostawiliśmy jeden z najważniejszych elementów, a mianowicie stan prawny nieruchomości. Jego potwierdzeniem będzie akt własności, a także wypis z księgi wieczystej. Koniecznie także trzeba dowiedzieć się w administracji, czy właściciel nie zalega z opłatami.

  Na temat tego, co należy sprawdzić przy kupnie mieszkania, można jeszcze opowiadać długo, ale powyższe punkty można potraktować jako listę 5 absolutnie niezbędnych obszarów, które powinny zwrócić uwagę kupującego. Oczywiście nie wszystkie znajdą zastosowanie w przypadku tego, co sprawdzić przy kupnie mieszkania od dewelopera.

  Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w kamienicy? Koniecznie przeczytaj, również nasz artykuł Mieszkanie w Kamienicy – czy warto w nie inwestować?

Czy ten post był pomocny?

3.4 / 5. 5

Bądź pierwszym który oceni!

Ostatnio na naszym blogu

Jak szybko sprzedać mieszkanie w 5 krokach?

Chcąc sprzedać mieszkanie mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości lub zrobić to sami. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej wygodne, ale wiąże się dodatkowym kosztem w postaci prowizji dla agenta. Możesz spróbować też sprzedaży na własną rękę. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, jak samodzielnie sprzedać mieszkanie. Jak szybko […]

Czytaj więcej →

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania z licytacji komorniczej różni się nieco od normalnych transakcji zawieranych na rynku wtórnym nieruchomości. Lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, nie będzie się pokrywać. Taka transakcja wiąże się też z większym ryzykiem. Mimo to nie brakuje chętnych, którzy upatrują w licytacjach komorniczych okazji do zakupu nieruchomości poniżej ich wartości rynkowej. Spis treści: […]

Czytaj więcej →

Najemca nie płaci za mieszkanie. 4 wskazówki, co zrobić?

Ceny wynajmu mieszkań są coraz większe, co oznacza lepszy zysk dla właścicieli nieruchomości. Wynajem to dodatkowy dochód, który jednak czasami stoi pod znakiem zapytania. Wynajem to zarówno zysk, jak też ryzyko, że najemca nie będzie płacił czynszu. Jak możesz tego uniknąć i co zrobić, gdy najemca nie płaci za mieszkanie? Spis treści: Najemca nie płaci […]

Czytaj więcej →